Vlaanderen officieel enkel bekend van de wallen van Hulst. Inmiddels zijn er wat waar nemingen bijgekomen, maar de versprei- dingskaart is nog steeds opvallend leeg. Dat geldt overigens voor grote delen van Neder land en niet alleen voor deze ene soort. Bij de discussie om de grote clausilia op de Rode Lijst te plaatsen is naar voren gekomen dat de soort algemener is dan de geregistreerde meldingen weergeven, waarmee de plaatsing niet doorging. Als slakkenraper zie je meteen al een nuttige taak. De werkgroep heeft die dan ook voortvarend opgepakt. We kunnen in Zeeland inmiddels al meerdere stippen op de verspreidingskaart zetten! Populierenbosje en rietoever Na de eerste succesvolle locatie gaan we verderop langs de dijk kijken in een bosje en een aangrenzende rietoever. Dat is nog steeds in hetzelfde kilometerhok. Het bosje toont een relatief schrale ondergroei met (niet nader bekeken) grassoorten, dauwbraam en opvallend veel brede wespenorchis. In de bosrand staat ook vrij veel grote ratelaar, die al flink zaad strooit. Bij wat gepeuter in het gras is de bodem makkelijk vrij te maken. Het is hier puur zand, merkt Jaap op. Dat verklaart misschien de wat schrale onder groei. Het blijkt geen slakkenbos te zijn, we zien er zelfs geen enkele. De poging om dan maar in het aangren zende waterriet wat slakken te vissen is ook al vergeefse moeite. Er komen wat verweerde dingen boven water van soorten die we al eerder zagen, samen met relatief schoon zand. Hier komen we ook veel brakwater- en/of mariene soorten tegen. Allemaal oud materiaal uit lang vervlogen tijden, waaronder brakwaterkokkel en strandgaper. Jaap doet zijn uiterste best om met het visnetje langs de buitenrand van de rietzone nog enig levend of vers materiaal te bemachtigen. Het resultaat blijft negatief. Ine en Sandra zijn veel gelukkiger, want die hebben de slakken inmiddels verlaten en amuseren zich met sprinkhanen en li bellen. We worden gewezen op een man netje van de oeverlibel, die qua kleur hele- Karhuizer slakFoto Kartuizers: Grote kartuizerslak, door Roelof Bijl, Middelburg (opgenomen in het veld bij Veere)

de Steltkluut | 2006 | | pagina 15