4 KOM OP 28 OKTOBER NAAR DE NACHT VAN DE NACHT Natuuzro ÜVSBfonds :z Steeds lichter Nederland wordt steeds lichter. De toename van het nachtelijke kunstlicht bedraagt zo'n 3% per jaar. Steeds meer mensen en dieren ondervinden last van al dat licht. Hoewel ook in Zeeland de verlichting van onder meer kas sen en reclameverlichting oprukt, behoort Zeeland samen met de noordelijke provincies en Flevoland, gelukkig nog tot de donkerste provincies van Nederland. Dat blijkt ook uit satellietbeelden van Zeeland. Aandacht voor het duister! Een van de acties die de Zeeuwse Milieufede ratie opzet is de verkiezing van de mooiste donkere plek van Zeeland. Zie daarvoor hele maal achterin deze Steltkluut. De juryleden geven alvast aan waarom zij vinden dat het duister liefst duister moet blijven. Jaap van der Doef (ZMF), Chiel Jacobusse (ecoloog Stichting Het Zeeuwse Landschap) en Jan Koeman (nachtfotograaf) beoordelen alle in zendingen. leder vanuit de eigen expertise en motivatie. Jan Koeman: alleen op zo'n donke re plek realiseer je je hoe bijzonder en kwets baar het leven op onze aarde is. Chiel Jaco busse: wat vrijwel niemand zich realiseert, is dat er vele honderden diersoorten zijn die uitsluitend in het donker actief zijn. Van nacht vlinders, vleermuizen tot uilen en andere nachtvogels. Lichtvervuiling houdt voor deze diersoorten een sterke inperking van hun le vensmogelijkheden in. Jaap van der Doef: Duisternis behoort wezenlijk bij een provincie waar het (Zeeuwse) licht zo kenmerkend is. Die echt donkere plekken moeten gekoesterd worden en zeker onder de aandacht worden gebracht van bewoners en toeristen. In het Zicht der ScheldePaal Vorig jaar werd voor het eerst de Nacht van de nacht georganiseerd. Door heel Nederland werden tal van activiteiten opgezet. Was het vorig jaar de watertoren in Axel, dit jaar bent u welkom op de Scheldedijk bij Paal. Een aan trekkelijk programma voor jong en oud. Om u te laten genieten van de stille duisternis; Om u mee te laten voeren met verhalenvertel lers; Om al uw zintuigen op scherp te krijgen; Om u te vergapen aan de nachtelijke sterren hemel. Datum: zaterdag 28 oktober Vanaf: 19.30 uur Plaats: Café Restaurant In het Zicht der Schelde, Paal Programma: -welkom en ontvangst door middeleeuwse herder -lezing over de trekvogels van nachtelijk Saef- tinghe, verzorgd door de Vogelwerkgroep van de Steltkluut -Verschillende buitenactiviteiten langs de rand van het schor: -George Sponselee vertelt -Diny de Putter scherpt de zintuigen -Peter Maas verzorgt workshop nachtfotografie Afsluiting tegen half tien met een nachtelijk hapje in het Zicht der Schelde. www.nachtvandenacht.nl www.cafeinhetzichtderschelde.nl :n Milieuciliic

de Steltkluut | 2006 | | pagina 9