s Op trek met Franklin Lijsters, deel 2: grote lijster en befijster Franklin L.L. TOMBEUR Grote Lijster Algemeen Britse en Nederlandse vogels trekken ten dele tot in Zuidwest-Frankrijk, Franse Grote Lijsters zijn vrijwel volledig standvogel. Scandinavi sche Grote Lijsters zijn trekvogel; ze overwin teren tot in Noordoost-Spanje (Witkamp 2002b). De echte najaarstrek begint is Oost- Nederland in de eerste week van september, in Midden-Nederland eind september en langs de kust begin oktober. De trek bereikt een maximum in de tweede (Oost-Nederland) en derde (West-Nederland) week van oktober. Begin november is de trek overal voorbij. Wel licht zijn in het westen van het land vooral Nederlandse vogels betrokken, terwijl in het oosten ook veel trekkers van elders passeren (Witkamp 2002). Omdat in het oosten mogelijks meer noordelij ke vogels passeren kan de trek daar doorlo pen tot half november (Lensink 1996). De mediaan kan van jaar tot jaar twee weken verschillen. Telpost 502 Ondanks dat de Grote Lijster vooral overdag trekt (Gatter 2000) is het geen jaarlijks waar genomen soort. Behalve 1985 en 1999 is het jaarlijks aantal geregistreerde passanten aan de erg lage kant. Ze worden vrijwel steeds eerst gehoord en pas daarna gezien. Aantallen Alles samen zijn amper 62 vogels gezien ge spreid over 19 telseizoenen. Er zijn zelfs jaren met maar een enkele vogel. Verloop over het seizoen In hoeverre de augustuswaarnemingen be trekking kunnen hebben op omzwervingen van lokale broedvogels uit het nabijgelegen dekzandgebied is onbekend. In de laatste decade van september komt de trek plots op gang. Daar situeren zich de topdagen met 5, 6 en 7 vogels. De twee volgende decades verschrompelt de doortrek alweer. Bijna 80% van de vogels passeert dus in een tijdspanne van amper 4 weken. Er is zeker geen sprake van een piek in de derde week van oktober zoals langs de kust wordt vastgesteld. ,m ,m ,m Figuur 6 jaarlijks aantal geregistreerde Grote Lijsters (wit) en de jaarlijkse presentie (zwart) in dagen 18 1 16 - 14 - 12 - 10 - 8 - 6 - 4 - 2 - O -

de Steltkluut | 2006 | | pagina 14