Ganzen en vossen zijn geen vrienden Door: Mare Buise Elk jaar worden in de Hengstdijkse Putting nesten gezocht van Grauwe Gans in het ka der van het BMP (broedvogel monitoring pro ject). Het begon met vijf nesten in 2000. Dat kwam niet als een verrassing. De soort was toen overal in de streek bezig met een expan sie. Bovendien zaten er al enkele jaren zo mers tot een paar honderd ganzen in het ge bied. In 2004 werden al 11 nesten gevonden. Tot dan toe lagen de nesten altijd in de smalle rietkragen langs uitgerasterde sloten. In 2004 werd ook een halfopen nest gevonden in een slootkant tegen een zeer smalle rietkraag aan. Van zeven nesten kwamen jongen uit, vier nesten werden helemaal gepredeerd en 2 nesten werden deels gepredeerd. Het aantal jongen dat het tot wasdom heeft gebracht is niet precies bekend maar zal niet meer dan 15 hebben bedragen. Eenzelfde verhaal is er met betrekking tot de Canadese Gans. Ook daarvan werd het eer ste nest in 2000 gevonden en ook deze soort deed het aanvankelijk prima. In tegenstelling tot grauwe ganzen broeden Canadese gan zen vaak open en bloot in weilanden en in slootkanten. In de jaren 2000 tot en met 2004 werden jaarlijks kuikens gezien, maar nooit meer dan van twee paar. Dat betekent dat de rest dus ofwel werd gepredeerd of door een andere oorzaak niet tot een geslaagd broed sel kwam. ten volwassen vogels gevonden, vaak half leeggegeten en met enkele vossenkeutels er bovenop. Van de eieren was telkens geen spoor te bekennen. In de buurt van drie ande re nesten werden eveneens doodgebeten volwassen vogels gevonden. In totaal zijn dat voorjaar 23 door vossen gedode grauwe gan zen gevonden, waarvan negen volwassen vogels. Uiteindelijk hebben slechts van één paar enkele jongen het tot wasdom gebracht. Van de Canadese Gans werd eveneens slechts één toom met kuikens waargenomen. Deze gans is veel agressiever dan de Grauwe Gans. Desondanks werden twee doodgebe ten volwassen Canadese ganzen gevonden telkens in de buurt van een geplunderd nest. In totaal zijn er in voorjaar 2005 acht door vossen gedode Canadese ganzen gevonden, waarvan twee volwassen vogels. De grote groep zomer(grauwe)ganzen hielden het omstreeks eind april voor gezien en ver dwenen grotendeels uit het gebied. Begin juni werd in de Oostdijk de vossenburcht gevon den met vijf zeer speelse bijna volwassen vosjes. In 2006 leverde een eerste nestronde 16 nes ten van de Grauwe Gans op, waarvan 14 in riet en twee in biezen. Wederom werden door vossen gedode vogels gevonden maar met negen (waarvan 5 volwassen) was het stuk- 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 Grauwe gans 5 6 6 13 11 12 16 Canadese gans 1 1 3 6 7 6 7 In 2005 werden aanvankelijk 12 nesten van de Grauwe Gans gevonden; uitsluitend in de rietkragen. Van de Canadese Gans waren dat er 6. Al vanaf begin april werden sporen van predatie gevonden. Half april wisten we het zeker. Er waren vossen in het spel. Op zes nesten van grauwe gans werden doodgebe- ken minder dan het jaar tevoren. Toch was het broedresultaat matigjes. Slechts drie paar met in totaal 17 kuikens zijn waargenomen. Hoeveel er daarvan nog gesneuveld zijn, is onbekend. Canadese ganzen deden het ook beter. Ook daarvan werden drie tomen met kuikensge- 10

de Steltkluut | 2007 | | pagina 10