Plaschaert te Koewacht Foto: Sandra Dobbelaar zal dat nog niet het geval zijn, zeker nu het beheer nog krachtig bezig is met het verwijde ren van populieren. Als het accent meer op eik en esdoorn komt te liggen is er een nega tieve ontwikkeling te verwachten in de slak- kenfauna, omdat het strooisel van deze soor ten ongeschikt is als slakkenvoer.. Moerasmilieu Het punt van samenkomst voor deze excursie is de ingang van het bos aan de Matthijs- straat. Helaas komen twee leden te laat door een vertraging. Evengoed werpt dat geen smet op de excursie, want het is fraai weer en we gaan verwachtingsvol aan de slag. Het eerste punt voor slakkenonderzoek in de Plasschaert is het elzenhakhout aan de oost zijde. We wandelen over ruige graspaden, die aangeven dat dit bos geen 'hot-spot' is voor de dagrecreatie. Dat is wel zo aangenaam, want we hebben het bos voor ons alleen. De kou heeft nog niet toegeslagen, waardoor het bos nog lang geen winters karakter heeft. Sandra leidt ons naar de elzen. We zien een laag bos, bestaande uit gehakte stoven met 13 uitlopers van een meter of vijf. Het hakhout staat op rabatten, die vanaf het hoger gelegen pad op de grens van het gemengde loofbos zijn te betreden. Door het hoge riet is toegang niet altijd duidelijk, wat mede te maken heeft met achterstallig onderhoud aan de rabatten en de tussenliggende greppels. Het hakhout kent een hakcyclus van acht jaar, dit onder houd wordt uitgevoerd door 'De Steltkluut'. In dit zompige gebied gaan we waterslakjes vis sen in een kroosrijke bossloot en landslakjes zoeken tussen de elzen. Sandra weet uit het water het nodige op te vissen, waaronder een paar moeraspoelslakken en riempjes. Van de soorten gewone schijfhoren en kleine diepslak wordt slechts één exemplaar gevonden. Op een andere plek komen tweekleppigen tevoor schijn, behorende tot de groep van hoorn- schaal en erwtenmossel. De vangsten van de verschillende mollusken duiden toch wel op een min of meer zoet milieu, waarin de speci fieke brakwaterelementen ontbreken. De aan tallen zijn niet bijzonder groot, wat te maken kan hebben met de ligging van het water in elzenhakhout. De zware overschaduwing en

de Steltkluut | 2007 | | pagina 13