DE STELTKLUUT WIL NATUUR TERUG OP PLEK OUDE VLASFABRIEK KOEWACHT. Door: Luud Persijn Zoals bekend zijn er plannen om de oude vlasfabriek aan de Tragel te Koewacht, de Röte op zijn Koewachts, te slopen en op die plek 5 luxe landhuizen te bouwen met elk een oppervlakte van 5000 m2. Waarom ziet De Steltkluut op deze plek liever natuur dan luxe landhuizen De oude vlasfabriek staat namelijk op een voor de natuur zeer strategische plek: met name ligt ze gedeeltelijk in de EHS (de Ecologische Hoofd Structuur van Nederland); aan de zuid-, west- en noordkant grenst ze aan natuurgebieden, met name de Boskreek en lage weilanden; ze ligt in de ecologische verbindingszone tus sen het dekzandgebied in het zuiden en de kleipolders in het noorden. Deze locatie is de enige "open" verbinding in de lange lintbebou wing vanaf het buurtschap De Nieuwe Molen tot Kapellebrug, waar nog een redelijke uitwis seling van flora en fauna tussen genoemde landschapstypen kan plaatsvinden, ze grenst in het zuiden en het westen aan de Boskreek die vanwege haar functie natuur en viswater in '93-'94 is gesaneerd, met andere woorden de vieze rioolsliblaag is toen verwij derd zodat de waterkwaliteit weer kan voldoen aan de genoemde functies. Een investering dus in natuurkwaliteit. Tevens maakt de Bos kreek deel uit van één van 13 potentiële otter leefgebieden in Zeeuws-Vlaanderen (zie Zee land Otterland, van de Prov. Zeeland 1993) Door op de plek van de oude vlasfabriek luxe landhuizen te bouwen worden de hiervoor vermelde natuurfuncties danig gefrustreerd. Dat kan nooit de bedoeling geweest zijn van de beleidsmakers die aan deze omgeving een grote natuurwaarde/potentie toekennen. Acti viteiten in dit gebied moeten juist de natuur versterken en niet afbreken. Het Provinciaal beleid dat bouwen in het bui tengebied ontmoedigt en het feit dat de EHS richtinggevend is voor de Provincie geeft de Steltkluut hoop op afkeuring van de bouw plannen. De Steltkluut heeft in het kader van de sloop- en bouwplannen haar zienswijze mening) op deze plannen tijdig kenbaar gemaakt bij de gemeente Terneuzen via de daarvoor gelden de inspraakprocedures. Tegen de sloop van de oude vlasfabriek heeft de Steltkluut behoudens een opmerking in het kader van de flora- en faunawet en de over weging om enkele kenmerkende onderdelen als industrieel erfgoed te behouden voor Koe wacht geen principiële bezwaren naar voren gebracht. Doordat de vlasfabriek al zo'n 20 jaar verlaten is, is de natuur al weer bezit aan het nemen van het eens verloren terrein o.a. steenuil (als broedvogel) en steenbreekvaren (2 soorten uit het actieprogramma soortenbeleid Zeeland) hebben er inmiddels onderdak gevonden. Van de Steltkluut mogen ze daar blijven maar als er toch gesloopt moet worden hopen wij dat de terreinen weer terug gegeven worden aan de natuur. Luud Persijn Lid van de planologie werkgroep v/d Stelt kluut. 8

de Steltkluut | 2007 | | pagina 8