lijk. Als er al een diersoort is waarvoor ik be wondering heb, dan is het wel voor pissebed den. Je zult toch, zonder tracheeën of longen, maar met kieuwen de moed hebben om het water te verlaten en op het land te gaan le ven, zoals hun verre voorouders gedaan heb ben. En het nog redden ook! Wat er ook vaak in te vinden is: eikapsels van spinnen. Onlangs keek ik weer eens in die buis. Wat schetst mijn verbazing? Zeker vijftig slakken als het niet meer is, want onderin was het gewoon een hele laag. Segrijnslakken, Helix aspersa, de grootste huisjesslak die in onze regio te vinden is. Ook een geweldige liefheb ber van Hosta's! Ik dacht: dat moet ik De Steltkluut eens laten weten, het brengt andere leden misschien op een idee. Ik heb getracht er een paar foto's van te maken, niet met erg groot succes overigens. De slakken in de buis zijn met wat goede wil wel te zien, wat in ieder geval opvalt: het eikapseltje van een spin bo venin. Dat witte bolletje. Als ik dit opschrijf, is het eind februari. De slakken zitten nog in hun winterrust, maar eer we een maand verder zijn, zullen ze wel al uitgezwermd zijn. Een groot deel ervan zal ik weer tegenkomen; tussen de Hosta's of op een steen stukgekiopt door de zanglijsters. Want die weten zo'n wildhoekje te waarderen, net als de merels, de kool-, de pimpel- en de staartmees, de roodborst, winterkoning en heggenmus, Turk se tortel, zomertortel en houtduif. Om er, of in de omgeving van, te broeden en met succes hun jongen groot te brengen. Ohja, de ekster, die bij de buurman broedt, scharrelt er ook geregeld rond. Om grote bonte en groene specht niet te vergeten, die er van tijd tot tijd ook rondscharrelen en in de wintermaanden veel vinken, wat kepen en groenlingen, de zwarte mees en van tijd tot tijd eens een ko perwiek of kramsvogel. En huismussen? Nee, helaas niet meer. Zo'n tien jaar geleden was er nog een vast groepje van zo'n tien stuks, maar allengs zag je dat slinken en nu zijn ze helemaal weg. Toch ontbreekt er zo te zien niets: ze kunnen desgewenst mee-eten met de duiven, nestgelegenheid is er ook, aan nestmateriaal geen gebrek en toch...! Gresbuis met drinkbakje er bovenop, spe ciaal voor slakken en ander gedierte. Foto's: George Sponselee 10

de Steltkluut | 2007 | | pagina 12