VERSLAG 2006 INSECTENWERKGROEP DE STELTKLUUT/ VLINDERWERKGROEP (OOST) ZEEUWS VLAANDEREN Door: Joop de Bakker We hielden een vlinder/libellen-fietsexcursie in het waterwingebied van Evides te Clinge. Tijdens onze tropische tocht konden we 12 koninginnenpages en een record aantal van 75 metaalvlinders bewonderen. Het was jam mer dat we de excursie vroegtijdig moesten afbreken, omdat collega Joop Rijnders door oververhitting of uitdroging onwel werd. De excursieleider moest ter plaatse eerste hulp verlenen en zijn laatste flesje bronwater kwam goed van pas. We werkten mee aan de Tweede Landelijke Nachtvlindernacht van de Vlinderstichting. De lichtval stond bij het pompgebouw van Evides te Kapellebrug. Met een totaal van 18 deelne mers, waaronder acht Belgen, waren we zeer tevreden over de opkomst. Onder de gevan gen vlinders waren enkele zeldzame soorten voor Zeeland en zelfs voor Nederland. We waren present met een stand op de na tuur en milieumarkt in Axel, bij de open tuin dag van het Ferdinandushof in Overslag, op de schaapscheerdersfeesten te Clinge en bij het jubileum-feest van de Steltkluut te Hengst dijk. We gaven een diavoorstelling over libellen en vlinders voor de Zeeuwse Katholieke Vrou wenbond te Kloosterzande en ook hier ston den we met een stand. Enkele leden van de werkgroep namen deel aan een nachtvlindercursus van Natuurpunt, een Vlaamse instelling voor natuur- en milieu educatie, te Sint Niklaas. Ook waren we bij de eerste bespreking voor de nachtvlinderatlas van Zeeland die mogelijk in 2012 zal verschijnen. De dagvlinderatlas van Nederland, waar we ook aan meewerk ten, verscheen in september. Mede door ons 20-jarig bestaan besteedde de media veel aandacht aan onze werkgroep. In de regionale kranten stonden artikelen over vlinders, meikevers, coloradokevers, mieren leeuwen en tijgerspinnen. We gingen samen met Radio- en TV-Zeeland op zoek naar de koninginnenpage in Hulst en de reportage was drie dagen op de TV te aan schouwen. Bij Radio Zeeland waren we te gast in de studio voor een gesprek over de tweede nationale nachtvlindernacht en over het nachtvlinder-leven. Op de site van Luciën Noens (http://peoole.zeelandnet.nl/lnoens/mierenleeu w.htmf is een verslag met veel fraaie foto's verschenen over de levenscyclus van de mie renleeuw. We schonken weer aandacht aan de regio naal zeldzame en/of bedreigde soorten. Het groot dikkopje, het hooibeestje, het koevinkje en de vijf-vlek-sint-jansvlinder waren in lage aantallen present. Van de zuringspanner za gen we nog maar drie vlindertjes in het water- win-gebied te Clinge. De koninginnepage, de gele luzernevlinder en de metaalvlinder deden het goed en werden in onze streek in recordaantallen waargeno men. Door de rupsenopvang konden bij de werk groepleden 58 koninginnepages worden los gelaten. In het najaar werden er weer rupsen van de koninginnepage gevonden en of aan geboden aan de werkgroep. Dit resulteerde in 11

de Steltkluut | 2007 | | pagina 13