TD Zeldzame keizermantel waargenomen op 16-8-2006 in de Braakman, (waarneming en foto Kees van de Wege) 67 poppen, die na de winter hopelijk zullen uitkomen en zullen bijdragen aan de nieuwe generatie in 2007. Als bijzondere waarnemingen noteerden wij: vier keizermantels (Hulst,Braakman, St Jansteen en Kuitaart), twee grote vossen (Braakman en Hulst) en drie kleine parelmoer vlinders (Hulst). De algemene standvlinders, zoals citroenvlin der, landkaartje, bruin blauwtje, argusvlinder, zwartsprietdikkopje en kleine vos deden het matig tot slecht. De vliegtijd van het oranjetip je werd door het slechte weer tot half mei in gekort. Door de hoge temperaturen waren veel trek- vlindersoorten goed present. De kolibrivlinder en de gele luzernevlinder werden de afgelo pen 20 jaar in onze streek nog nooit zoveel gezien. Bij onze werkgroep kwamen ook mel dingen binnen van twee doodshoofdvlinders en achttien windepijlstaarten waarvan één rups. Er werden meer oranje luzernevlinders en distelvlinders gezien dan in 2005. We no teerden ook 2x de vlekdaguil, een zeldzame trekvlindersoort. Ook was er een kleine invasie van de rouw mantel. Er werden vlinders waargenomen in Kapellebrug, Westdorpe en Terneuzen. De smaragdlibel werd na de baggerwerk- zaamheden te Clinge niet meer gezien. In Terneuzen werd er een gevlekte witsnuitlibel gezien en de plasrombout werd ook op en kele plaatsen waargenomen. Verder werden nog gezien: een veenmol te Heikant, mierenleeuwen in Hulst, Clinge, Koewacht en Heikant, een reuzenhoutwesp in Hulst, coloradokevers in Clinge en veel gestreepte wantsen en vuurwantsen vooral op de Linie bij Hulst. 2006 was een jaar met weersextremen. We tenschappers trachten met behulp van mo dellen na te gaan welke effecten de ver wachte klimaatsverandering op de vlinder stand zou kunnen hebben. De balans is voor veel soorten positief. Minder soorten gaan achteruit en meer soorten gaan voor uit. De vlinders lijken het weer dus mee te hebben, maar bij veel soorten zorgt het weer alleen voor lichte golfbewegingen in een neerwaartse trend. De kwaliteit van de leefgebieden moet beter worden en daar konden we in 2006 nog weinig van merken. De Europese Unie, en dus ook Nederland, heeft zich ten doel gesteld dat in 2010 de afname van de biodiversiteit moet zijn ge stopt. Ondanks het ingezette natuurbeleid en de 50.000 hectare nieuwe natuur lijkt Nederland die doelstelling in 2010 niet te gaan halen. De Provincie Zeeland tracht het tij nog te keren. Met actieplannen, zoals "Natuurbeheer binnendijken" en "Van ruigtes naar parels", geeft de provincie de komende jaren miljoenen euro's uit voor verbetering van de kwaliteit. Of dat resulteert in meer vlinders en libellen hoort u van ons de ko mende jaren. 12

de Steltkluut | 2007 | | pagina 14