Waarnemingen augustus tot en met oktober 2006 door Marcel Capello Allereerst wil ik alle waarnemers wederom bedanken voor de moeite die zij genomen hebben om hun gegevens aan mij door te geven. Mocht u uw waarneming missen, denk dan niet dat deze wordt weggegooid, deze zullen worden opgeslagen in het archief van De Steltkluut, voor evt. toekomstig gebruik. Dit overzicht pleegt niet de pretentie te hebben volledig te zijn, het geeft slechts een idee van wat in de regio is gezien. Meldingen die na 25-02-2007 door mij werden ontvangen, zijn niet in onderstaand overzicht verwerkt. Uw meldingen kunt u sturen naar waarne- ming@steltkluut.nl; of naar mijn huisadres: Marollenoord 2 - 4553 CP Philippine. Indien u op regelmatige basis waarnemingen door stuurt, mag ik u dan vriendelijk verzoeken deze liefst maandelijks in te zenden? Ik zou u graag willen verzoeken om uw waarnemingen zo gedetailleerd mogelijk door te geven, zoals opgave van datum, aantal, leeftijd, geslacht, ter plaatse of overtrekkend e.d. De waarne mingen zijn gedaan in de regio Oost- Zeeuwsch Vlaanderen (vanaf grofweg het Paulinaschor tot en met Saeftinghe). Nagekomen nieuws Zomer 2006 (bron: Sovon): afgelopen zomer broedden minimaal 10 paren Geoorde Futen in de Autrichepol- der. Blauwe Reigers werden in twee gebie den broedend aangetroffen, nl. twee kolonies met in totaal 32 nesten in het Braakman ge bied en 60 tot 80 nesten op het Groot Eiland. Maar liefst 25 nesten van de Kleine Zilverrei ger werden in het Braakmangebied geteld, wie had dat begin jaren '90 durven voorspel len. Minstens zo bijzonder was het, zei het niet succesvolle, broedgeval van een paartje Koereigers op het eilandje in de Braakman kreek. Dit betreft volgens mij de 2e of 3e broedpoging van deze soort voor Nederland ooit!! Als reeds eerder gezegd, het eilandje in de Braakmankreek is van nationaal belang voor m.n. de Kleine Zilverreiger en dreigt te verdwijnen als niet spoedig wordt ingegre pen!! Ik heb begrepen dat er plannen klaarlig gen, als deze maar niet te laat komen... Ver der broedden deze zomer twee paren Slecht valken in onze regio, nl. bij Sas van Gent en in de Nieuw Neuzenpolder. Een kleine correc tie op vorig verslag, niet 500, maar 376 be woonde Oeverzwaluwnesten bevonden zich deze zomer in de Nieuw Neuzenpolder I. Me de dankzij de zachte winters van de afgelopen jaren neemt het aantal territoria Cetti's Zan gers verder toe; afgelopen zomer werden minimaal 10 territoria in heel Z. Vlaanderen ontdekt. Laatste zomernieuws betreft de mel ding van zeker 25 territoria van de Graszan ger in het Saeftinghe gebied. Daarnaast wer den op enkele andere plaatsen Graszangers aangetroffen. In totaal ging het in onze regio derhalve om minimaal 30 territoria en daar mee is Oost Z. Vlaanderen hét gebied bij uit stek voor deze soort in Nederland. Opvallendheden van deze periode: Een Krooneend en een waarschijnlijke Slangena rend in de Braakman; een gevangen Klein Waterhoen in Saeftinghe; een overvliegende Steppevorkstaartplevier over het Hellegat; een Gestreepte Strandloper in de Margaretha- polder; twee Poelruiters in het Sieperdaschor; een mogelijke Grote Pieper, gevangen Water- rietzanger en man Kleine Vliegenvanger in Saeftinghe. Futen tot en met eenden: Tot maximaal vijf Koereigers werden nabij Philippine en de Braakman waargenomen op 05-09 (PD). Op 12-09 gingen er minimaal twee slapen op het eilandje in de Braakman kreek (HC). De eer der deze zomer regelmatig gemeldde gering de Koereiger in de omgeving van Paal werd tussen 12-09 en 29-10 weer door diverse waarnemers doorgegeven. Tijdens de hoog watertellingen (=HWT) gedaan in Saeftinghe op 27-08, 09-09, 23-09 en 14-10 werden resp. 163; 111; 145 en 158 Kleine Zilverreigers geteld (S). Op de slaapplaats in de Braakman

de Steltkluut | 2007 | | pagina 22