Vreemde vogels veroveren onze kreken! door: Eddy Matthijs Ze zijn slim, ze zijn snel in het water, ze han gen hun was te drogen, ze leren van elkaar, ze zijn mooi, ze zijn raar, ze zijn voor ons mensen ongrijpbaar. Waar komen ze toch vandaan, die buitenaardse wezens? Waarom komen ze elke dag opnieuw en steeds mas saler slapen in een aantal doodgewone kre ken en putten hier in het Zeeuws-Vlaamse? Deze twee vragen hielden me afgelopen kwakkelwinter bezig, toen ik zo rond vier uur elke dag neerstreek in mijn serre na een dag hard labeur in het onderwijs. Van in die serre overzie ik een gebied, waarin aalscholvers dagelijks af en aan vliegen en uiteindelijk, tot in het donker, neerstrijken in de hoge bomen rondom de put Plasschaert, een 2 ha grote zandwinput, tegen het bos Plasschaert en het Grote Gat Koewacht. Eén kilometer ervan daan ligt nog zo'n put, bij de Tweede Verkor ting, welke lijkt te dienen als een soort voor verzamelplaats. Ook Henk Castelijns en Huub Bun hebben het in hun meldingen over derge lijke plekken. Overdag hangen er hier altijd zo'n 25 beesten rond, zij gaan niet weg. De andere 70 zijn 's morgens nergens te bekennen en dan begint het ongrijpbare, ook voor de tellers in de an dere gebieden: waar zijn ze, waar blijven ze, waar gaan ze naar toe, waar komen ze van daan? We hebben gegokt: "die van mij" naar het Groot Eiland, de Axelse Kreek of ver spreid in de sloten in de buurt? Zo had iedere teller wel een idee, maar We zijn er niet echt uit gekomen en dat maakt die vreemde jongens nóg leuker en interes santer. Wat ook bijzonder én mooi om te zien wasvanaf half vijf komen ze, via de voor- verzamelplaats, werkelijk vanuit alle windrichtingen aangevlogen. De groepjes zijn 2, 3, 4, 5, 6 exemplaren groot, vliegen in een wijde boog om de slaapplaats, nog een keer al dalend rond en dan de bomen in. Ze komen tot in het donker soms. Slim? Als er gejaagd wordt gaan ze massaal op de wieken naar de voorverzamelplaats, even wachten tot de rust is weergekeerd en hup, terug in de slaapplaatsbomen. Slim dus. Aan het eind van de winter komen er steeds minder hierheen, nog maar enkele. Hoelang zal het nog duren voor ze hier ook broeden, want dit mogelijke broedgebied moet nu toch wel bekend en verkend zijn? De laatste 10 jaar zijn de slaapplaatsen van aalscholvers in de Zeeuws-Vlaamse kreken steeds drukker bevolkt geraakt en mede daar om is er deze winter geteld op de verschillen de plekken, tot Europese tellingen toe. Deze

de Steltkluut | 2007 | | pagina 9