1 Verloop over het seizoen Behalve flinke jaarlijkse verschillen qua totaal aantallen, zijn er ook flinke jaarlijkse verschil len tussen de maanden augustus en septem ber. Er zijn seizoenen waarin er meer vogels in september dan in augustus zijn gezien en omgekeerd (figuur 1). Soms worden de eerste vogels gezien de eerste dagen van augustus, soms pas eerst half augustus. Gooien we alle maanden augustus, septem ber en oktober samen dan zien we een piek in de tweede dekade van augustus. Dit valt bui ten wat we bij Lensink (2002 lezen). Hij heeft het over een piek in de eerste drie weken van september. en verschillende periodes. Maar de mediane datum kan ook van jaar tot jaar flink verschil len. Op te merken valt dat de waarnemingsinspan ning in augustus groter was dan in september over de ganse periode (1984-2005) bekeken. HUISZWALUW Algemeen De Huiszwaluw (Delichon urbica) broedt over gans Eurazië en is ook bij ons nog een talrijke broedvogel. De omvang van de broedpopula- ties schommelt sterk hetgeen zich ook vertaalt 300n 250 200 150 100 50 0 71- 2= augustus september oktober Figuur 2 aantal Boerenzwaluwen per dekade alle jaren gesommeerd (n=828) Een piek half augustus vinden we nergens terug. Een grote groep van 85 vogels op 12 augustus 1990 kan de leegloop van een nabij gelegen slaapplaats zijn. Tweemaal hebben we meegemaakt dat er in augustus 1991 in een maïsveld vlakbij de telpost een slaap plaats was. Die vogels zijn toen niet mee ge rekend. Misschien waren die 85 van zo'n slaapplaats afkomstig. Slechts in zes oktobermaanden zijn vogels opgemerkt. Na 5 oktober nog éénmaal een vogel op 13 oktober 1997. Meteen ook de laatste maal dat er tot en met 2005 nog ge zien zijn in oktober. De mediane datum ligt over de ganse periode (1984-2005) op 25 augustus. Dat is flink vroe ger dan op andere telposten zoals Bloemen- daal 5 september, Arnhem 11 september en Zuid-Limburg 19 september (Bijlsma et al. 2001). Vergelijken is wel oppassen geblazen want het gaat vaak om veel grotere aantallen in wisselende aantallen doortrekkers. Ook weersfactoren en broedsucces hebben grote invloed op de doortrek. De Europese vogels overwinteren in gans Afrika ten zuiden van de Sahara (Cramp 1988). De trek vangt aan eind juli, neemt in augustus sterk toe en bereikt een maximum in septem ber. Begin oktober zijn de laatste vertrokken. De trek verloopt over de ganse daglichtperio de. Naarmate het najaar vordert zouden er meer vogels in de vroege ochtend passeren. De najaarstrek is intensiever in het oosten dan in het westen van Nederland (Lensink 2002). Telpost 502 De Huiszwaluw is geen jaarlijks waargeno men soort, zeker niet in de jaren negentig (fig. 4). De meeste zijn ontdekt door het typisch gekwetter, vaak hoog in het zwerk en onzicht baar. De aantallen zijn zeker een stuk hoger. 24

de Steltkluut | 2007 | | pagina 26