1? 1 Aantallen Het aantal passerende Huiszwaluwen is aan de heel lage kant, amper 62 stuks. Er zijn ook sterke jaarlijkse schommelingen (fig. 4). Slechts éénmaal zijn er meer dan 10 vogels gezien. Dat was dan nog een jaar (1989) waarin precies in de maand augustus weinig teluren zijn gerealiseerd. In drie van de vier gevallen passeren solitaire vogels. Uitzonderlijk is een groepje van acht westvliegende vogels op 15 augustus 1989 en vier zuidzuidoost vliegende op 26 september 1990. De lage aantallen hebben te maken met de meeste vogels passeren na de vroege ochtendtrek dus na de telling ze vliegen vaak hoog ze zijn moeilijk zichtbaar tegen een blauwe lucht die nog vaak voorkomt in augustus en september Gezien de geringe aantallen die zijn waarge nomen en de bekende sterke jaarlijkse schommelingen is het sommeren van alle vogels per dekade een artefact. Een mediane datum kan dan ook niet worden gegeven. Trouwens West-Nederland staat niet bekend om zijn grote aantallen najaarstrekkers en dat mag misschien wél uit figuur 5 en 6 blijken. Behoudens éénmalig een groepje van 4 vo gels op 26 september 1990, zijn er geen waarnemingen na 19 september. Verloop over de vroege ochtend De waarnemingen zijn gespreid over 38 da gen. Opvallend is dat iets meer dan een derde van de waarnemingen gebeurden nog voor de zon opkomt (figuur 6). Daarvoor heb ik geen verklaring. Wel betreft het allemaal solitair vliegende vogels. Kijkt men naar het aantal vogels dat passeert over de ochtend dan krij gen we een heel ander beeld (figuur 7). Een eerste piekje vlak voor zonsopgang en een tweede met kleine groepjes die passeren in kwartier 7,8 en 9. Een verschuiving naar meer waarnemingen later op de och tend naarmate het seizoen vor dert valt uit de gegevens niet af te leiden. Verrassend is ook dat de Huiszwaluw een soort is die vaak in grote groepen verzameld om op trek te gaan en dat van die groepen niks is gemerkt op de telpost. Figuur 4 jaarlijks aantal geregistreerde Huiszwalu wen (n=62) Verloop over het seizoen augustus n=38 september n=24 1-10 11-20 21-31 1-10 11-20 21-30 6 26 6 9 11 4 Figuur 5 aantal doortrekkers per decade alle jaren gesommeerd

de Steltkluut | 2007 | | pagina 27