123456789 10 Figuur 6 aantal waarnemingen per kwartier over de vroege ochtend - - 1 23456789 10 Figuur 7 aantal vogels per kwartier over de vroege ochtend OEVERZWALUW Algemeen De Oeverzwaluw (Riparia riparia) - ook wel zandzwaluw geheten - is eveneens broedvo- gel van gans Eurazië en een groot deel van Noord-Amerika. Overwintert ten zuiden van de Sahara in een groot deel van Afrika (Cramp 1988). Ook bij de Oeverzwaluw de broedpopulatie sterk. Dat heeft ook te maken met de beschikbaarheid van geschikte nest gelegenheid die in dynamische milieus te vin den is. In Nederland schommelt de broedpo pulatie tussen de 10.000 en 20.000 koppels (Bijlsma 2001). Telpost 502 De Oeverzwaluw was super zeldzaam op de telpost. Het duurde 10 jaar voor we de eerste vogel mochten noteren. Eigenlijk zijn alle waarnemingen toeval. Het kleine onopvallen de vogeltje vliegt vaak heel laag boven de grond en valt nauwelijks op. Ook het kenmer kende gezoem is niet van aard de alertheid van de waarnemer op te wekken. Soms zijn ze bijna gepasseerd voor je ze opmerkt. Aantallen Er zijn amper 8 vogels gezien. Een verklaring hiervoor heb ik niet. Kan de Westerschelde en de andere grote deltawateren hierin een rol spelen? Nochtans zou er volgens Lensink (2002) nauwelijks stuwing optreden langs de kust wat dus betekent dat er over een breed front wordt getrokken. Ook zouden in augus tus vroege ochtendtellingen wel degelijk door trek moeten opleveren. Daarmee is dus het beeld van de najaarstrek in Zeeuws- Vlaanderen er niet duidelijker op geworden. Dat is gebaseerd op tellingen in Breskens en slaapplaatsen (Buise Tombeur 1988). Het

de Steltkluut | 2007 | | pagina 28