Vissen in de Wilde Landen dronken Land van Saeftinghe alwaar we wer den onthaald door een laag overvliegende groep van 17 lepelaars. De totale oppervlakte van het gebied bedraagt bijna 3500 hectare waarmee het het grootste brakwaterschor van Europa is (www.hetzeeuwselandschap.nl). Het gebied bestaat uit zandplaten, schorren, slikken en geulenstelsels en wordt beheerd door het Zeeuwsche Landschap. Het doel was hier om een zegentrek in een kreek (brak water) op de zandplaten uit te voeren. Om deze te bereiken moest het schor worden overgestoken met meerdere zeer modderige en soms niet goed zichtbare geultjes. Een maal aangekomen werd een zegentrek over een lengte van ca 60 meter uitgevoerd. Naast de vele garnalen zijn hierbij snoekbaars, baars, karper, driedoornige stekelbaars, ha ring, brakwatergrondel, zeebaars, bot en tong gevangen. Daarnaast is een juveniele zand- spiering gevangen, waarschijnlijk kleine zand- spiering alsmede twee zeenaalden waarbij het zeer waarschijnlijk om kleine zeenaald gaat. Baars en snoekbaars worden, ondanks dat zij als zoetwatervis te boek staan, vaker in enigs zins brakke milieus aangetroffen. Door de overvloedige regenval van de afgelopen we ken was het zoutgehalte in de kreek relatief laag. De verdwaalde karper die spartelend op een ondiep gedeelte werd waargenomen, had blijkbaar een verkeerde afslag genomen. Nadat enkele excursiedeelnemers de groep rond 16.00 uur hadden verlaten, ging een groepje van 5 personen naar de laatste loca tie, namelijk de Wildelanden die eigendom zijn van Evides. Het betrof een ondiepe kleine plas die door zandwinning is ontstaan. Hier zijn twee zegentrekken uitgevoerd die snoek, karper en zonnebaars opleverde. Het was teleurstellend om deze laatste uitheemse soort aan te treffen, temeer omdat de plas een voortplantingslocatie voor de rugstreep- pad is. Eerder die dag had een voorbijganger ons al gemeld dat in pas geschoonde venne tjes in Clinge ook zonnebaars was uitgezet. Ondanks dat het een mooie vis is om te zien, kan zij ernstige schade aanrichten aan bij voorbeeld amfibielarven. Tot slot is de nabijgelegen Lekebeek met het schepnet bemonsterd. Dit leverde enkele tien- doornige stekelbaarzen op en een kleine wa tersalamander. De beek staat 's zomers vrij wel altijd droog waardoor hij voor vissen niet erg geschikt is. Al met al een leuke dag die vooral door het bezoek aan het Verdronken Land van Saeftinghe veel interessante vissoorten heeft opgeleverd.

de Steltkluut | 2007 | | pagina 10