y/ Bruine Kiekendief eet eieren Door: Henk Castelijns Op zaterdag 31 maart 2007 had ik afgespro ken met Jozef van Overmeeren om hem ver trouwd te maken met het roofvogelwerk. Na enkele uren sjouwen door de bossen van Sint Jansteen en Clinge, waarbij 7 broedparen Buizerd en tenminste twee broedparen To renvalk werden opgespoord, besloten we nog wat naar Bruine Kiekendieven te gaan kijken in de polders ten oosten van Hulst. Eerst be zochten we het Dievengat en de Vuilmuil waar zich in totaal drie broedparen ophielden, waarna we ons via de Statenboomweg rich ting Zandbergsche Kreek begaven. Bij het inrijden van het doodlopende pad vanaf de Statenboomweg naar genoemde kreek, zagen we een ruziënde Buizerd en Bruine Kiek die steeds op dezelfde plaats naar de grond gin gen. Een zenuwachtige Wilde Eend sloeg het schouwspel gade. We stopten aan het begin van het doodlopende pad en volgden de vo gels vanuit de auto. In de verte boven de kreek vlogen nog drie volwassen mannetjes en een volwassen vrouwtje Bruine Kiek. Normaal legt in een Bruine Kiek het tegen een Buizerd af. De meeste Buizerds zijn namelijk een stuk zwaarder dan een Bruine Kiek. Vrouwtjes Bruine Kiek wegen circa 750 gram en mannetje 500-550 gram. Een vrouwtje Buizerd weegt zowat een kilo en een manne tje 800 gram. Deze keer was de Bruine Kiek duidelijk de baas. Het ging om een volwassen vrouwtje, te herkennen aan een mooie roest bruine staart die duidelijk afstak tegen de don kerbruine rug. Na het verdrijven van de Buizerd, kon het vrouwtje Bruine Kiek vrijwel ongestoord eten. Alleen de Wilde Eend nam zo nu en dan een poging haar te verjagen, maar dat maakte nauwelijks indruk. We konden niet zien waar ze van at. Als ze slikte had ze niets in haar snavel. We besloten te wachten, tot ze zou wegvliegen, om daarna te gaan kijken. Na enige tijd zagen we een roofvogel wegvliegen en gingen we naar de bewuste plaat. Dichter bij gekomen vloog toch nog de Bruine Kiek weg. De eerder wegvliegende vogel was dus de Buizerd geweest. Groot was onze verba zing toen we zagen dat de Bruine Kiek uit een nest van Wilde Eend zat te eten. Twee eieren had ze al naar binnengewerkt (zie foto). Bruine Kieken die worden lastig gevallen door bijvoorbeeld een Buizerd, zullen vaak probe ren er met de prooi vandoor te gaan, om die ergens anders buiten het bereik van de con current op te eten, bijvoorbeeld in een riet veld. Dat lukt met een vlezige niet al te grote prooi waarin je je klauwen kunt slaan, maar een ei in je klauwen vervoeren lukt niet. Uit de literatuur is het eten van eieren door Bruine Kieken bekend (onder ander Mebs et al 2006), maar zelf had ik het nog nooit ge constateerd. Toch heb ik al meer dan 500 prooiresten van deze soort verzameld. Waar schijnlijk zullen eieren op de vindplaats wor den gegeten, en omdat daarbij de eischaal niet naar binnen gaat, zul je er geen resten in braakballen van aantreffen. Literatuur Mebs T Smidt D. 2006. Greifvögel Euro pas, Nordafrikas und Vorderasiens. Franck- Kosmos Verlags GmbH Co. KG, Stuttgart. De Nederlandse vertaling werd uitgegeven doorTirion Uitgevers B.V. Baarn en Vogelbe scherming Nederland Zeist. Henk Castelijns Marollenoord 10, 4553 CP Philippine. E-mail: casteliins@zeelandnet.nl. 14

de Steltkluut | 2007 | | pagina 16