w EXCURSIES IN RETROSPECTIEF (1) In het kader van het Steltkluut jubileum werden vorig jaar een aantal ex cursies gehouden onder de titel: excursies in retrospectief. Wandelingen van soms 30 jaar geleden werden nu op dezelfde plaats en dezelfde tijd nog eens gelopen. Vogels werden geteld en opgeschreven. Verslagen en vergelijkingen werden gemaakt. De Putting ruim dertig jaren later Zondag 26 februari 2006 Door Jan Lievens 's Morgens om 9 uur op Carnavalszondag in het land tussen Hulst en Kloosterzande, geen feestgedruis, maar vredige rust. Op de hoek- van de St. Jozefstraat en de Karnemelkstraat (met dank aan de naamgevers van de dijkweg langs de noordelijke oever van de Vogelkreek en van een eenzame polderweg!) ontvangt George Sponselee zes excursiegangers. Het vriest licht; een noordoostenwind zorgt voor bittere kou, rode konen en tranende ogen. Drie uren later zijn de deelnemers dit onge mak allang vergeten. Juist, zo was het ook nu: moe, maar voldaan, enz. We gaan op herhaling en maken een in de 70-er jaren klassieker onder de toen erg populaire Steltkluutwandelingen. Tegelijk biedt die herhaling een hernieuwde kennis making en de mogelijkheid om te vergelijken aan de hand van de excursieverslagen van ruim dertig jaren geleden. De route ligt vast; we lopen net als toen langs de westkant van het reservaatsgebied "De Grote Putting", een hollebollig weiland dat is ontstaan door mo- ernering, naar de Platte dijk en via deze langs de oostkant van de zogenaamde 'Kleine Put- ting'of Zoute Polder. Terug langs de Hengstdijkse Kerkstraat (let op het onder scheidend adjectief, wellicht te danken aan dezelfde naamgevers als boven bedoeld!), de pastorietuin 'de doolhof naar het startpunt op de dijk langs de kreekoever. Nieuw is dat het vertreklpunt bij de Grote Putting nu wordt ge markeerd door een opvallende terp die dien stig moet zijn als observatiepunt. Goed bedoeld, maar op dit tijdstip in tegenlicht en bij ijzige wind is er niets meer te zien dan een verruigde vlakte met een enkel koppel grauwe ganzen dat kennelijk voornemens is zich daar te gaan vestigen. Grote zwermen ganzen hangen verweg, in het noordwesten, boven het akkerland. Een uurtje later zal blijken dat zij zich daar meer thuis voelen dan in 'hun' gebied. Een viertal hazen denkt er anders over. Zij verkiezen de rust van het reervaat boven het groene knollenland. Maar die beesten zijn dan ook onwetend van onze na tionale liederenschat, of net wel en mijden zij de jagersman. Daarvoor hoeven die ganzen nu niet langer te vrezen. zie de soortenlijst op volgende pagina

de Steltkluut | 2007 | | pagina 11