heen bijten en daarbij infecties veroorzaken. Nog geen reden voor paniek, want als u de dieren met rust laat zullen ze niet bijten. Wel heeft ze de neiging om 's winters binnen in huizen te overwinteren. Wanneer het maar een paar beestjes zijn kunt u daar best mee leven. Maar als de halve muur vol zit wordt dat toch een ander verhaal. In 2003 was er een hele grote populatie aan de Callemans- putten, vlak over de grens bij Zelzate, maar in Zeeland hadden we er destijds nog nooit van gehoord. Nu is dat op zich geen schande, want er zijn in deze streek geen echte kever specialisten. Het is wel zo dat een paar men sen regelmatig wat lieveheersbeestjes verza melt. Deze worden dan met een etiket, waar op datum en vindplaats staan genoteerd, en in collecties bewaard. Op zo 'n manier is er toch wat informatie over deze groep aanwe zig. Zo kan je als het ware ook een beetje in de tijd terugkijken. Gewapend met deze nieu we kennis doken we dan ook in onze collec ties. Daaruit konden we opmaken dat onze Aziaat in 2003 ook Zeeuws-Vlaanderen al had bereikt. Er zijn dat jaar beestjes verzameld in de grensstreek van Clinge tot in Zuiddorpe. In het westen in het Zwin en bij Breskens. Was eerst onze gedachte dat de dieren vooral de zandgebieden zouden koloniseren, in 2004 zijn ze ook de kleipolders ingetrokken. Er wa ren waarnemingen bij Terneuzen, Zaamslag en Hengstdijk. Daarna is het echt heel snel gegaan. Tegenwoordig zijn de dieren in zowat elk kilometerhok te vinden. Meestal zijn ze ook ongelofelijk algemeen. Je stapt op een willekeurige struik af, draait wat bladeren om en je vindt ze meestal direct. In verschillende huizen zijn al overwinterende groepen waar genomen. Op zich is het natuurlijk interessant om zo n nieuwe invasie vanaf het begin te kunnen volgen. Want die invasie verloopt ta melijk spectaculair. Het blijft wel wrang dat het opnieuw een exoot is die mogelijk weer ver schuivingen veroorzaakt. We hebben tenslotte hier al genoeg ellende met ontsnapte exoti sche dieren of plantsoorten. Dergelijke nieuw komers kunnen door het verdringen van in heemse soorten soms hele levensgemeen schappen ontwrichten. Toch is dit soort pro blemen betrekkelijk eenvoudig te voorkomen. Gesleep met planten en dieren over de wereld brengt steeds dit soort risico's met zich mee. Daar zou een strengere wetgeving op zijn plaats zijn. Ook voor onze Aziatische veel vraat waren hier goede alternatieven aanwe zig, maar die zijn pas laat benut. Een aantal van onze inheemse lieveheersbeestjes blijken immers ook goed als biologische bestrijder in te zetten. De nieuwe Flora- en faunawet, die per 1 april 2002 van kracht is geworden, biedt daarbij gelukkig aanknopingspunten. Het tij van Harmonia axyridis kan nu niet meer wor den gekeerd, maar hoe de balans in het geval van de Haxen zal doorslaan - nuttige insec tenverdelger of plaag - zal de tijd moeten leren. Foto's van het Aziatisch veelkleurig lieve heersbeestje. Gevonden op: www.waarnemeingen.nl Foto boven: Peter Meininger Foto onder: Wiepko Lubbers 12

de Steltkluut | 2007 | | pagina 14