CF93, een gekleurrïngde Zwarte Ooievaar bij de Spaarbekkens Door: Henk Castelijns Op 8 augustus tijdens de ochtendkoffiepauze op mijn werk vertelden Rein Dees en Djurre Vrieswijk dat ze een zwarte reigerachtige met een witte buik hadden gezien nabij de inlaat- kom van Belgisch polderwater aan de oostzij- ide van de Spaarbekkens nabij Philippine. Het beest zat daar op een muurtje en was zelfs zo dicht te benaderen dat ze zonder kijker een rode kleurring konden zien. Onmiddellijk ben ik gaan kijken, maar ik zag niets anders dan vier jonge Blauwe Reigers, die toen ze me zagen gelijk opvlogen. Tegen de middagpau ze, kwam een van mijn collega's weer binnen en zei dat het beest er nog zat. Ik ben even met hem gaan kijken, en ja hoor het was een Zwarte Ooievaar. Na werktijd ben ik naar huis gegaan en heb daar telescoop en fototoestel opgehaald. De ooievaar zat nog steeds op dezelfde plaats en liet zich prima bekijken en fotograferen (foto 1). Hij was zowel geringd met een oranjerode kleurring met daarop de code CF93 als een metalen ring met de in scriptie "France P6202". Metalen ringen die nen bij vogeltrekstations te worden gemeld en kleurringen bij de ringer. In het laatste geval heb je meestal binnen een paar dagen be richt. Daarom heb ik toen ik thuis was, onmid dellijk de website www.cr-birding.be opge zocht. Daar zijn de namen te vinden van de gene die kleurringen gebruiken, Het lukte me niet zo gauw de ringer te vinden. Omdat ik met een paar collega roofvogelaars had afge sproken om die avond twee nesten met jonge Bruine Kiekendieven te ringen, had ik niet veel tijd. Toen ik van het ringen thuis kwam, was er gelukkig een e-mail van Pirn Wolf. Via Deltavogelnet, de digitale Zeeuwse vogeltam tam, had hij van mijn waarneming gehoord. Omdat hij ook een gekleurringde Zwarte Ooie vaar had waargenomen, wilde hij van die van mij de details weten. Pim's waarneming had betrekking op CF94 en die zat sinds 17 juli op Schouwen-Duiveland. Pim vermeldde in zijn bericht de e-mailadressen van de ringers en vermoedde dat CF94 een nestgenoot van CF93 was. Ook dacht hij dat er bij het Bra bantse Lage Mierde nog een broer/zus was waargenomen. Nog diezelfde avond heb ik mijn waarneming per e-mail bij de ringer ge meld. Tevens vroeg ik hem om informatie over CF94. De andere dag had ik al antwoord. CF93 had vanaf 19 juli in Lage Mierde geze ten en was daarvandaan op 25 juli gemeld door Jan Wouters, CF94 zat sinds 17 juli op Schouwen-Duiveland en CF92 was opgeno men in een asiel in Moyaux in het Franse de partement Calvados. Ze waren alle drie op 28 mei 2007 als nestjongen geringd bij Fleig- neux, een dorpje in de Franse Ardennen nabij Charlevilles-Mézières. Er waren vijf jongen geboren. Eén van de jongen was al voor het Foto 1: Zwarte Ooievaar met kleurring CF93 13

de Steltkluut | 2007 | | pagina 15