^sd Knopper of vruchtgal Door: George Sponselee w De opmerking dat de natuur vol verrassingen zit, is natuurlijk een cliché van de eerste orde. Desalniettemin is die vaststelling juist. Welis waar zelf geboortig uit het Zeeuws-Vlaamse polderland, waar eiken niet of nauwelijks voor komen, is de eik ons niet onbekend. Op school op het Brabantse zand. Tijdens de studie vele maanden werkzaam geweest op het Planken Walmbuis en de Hoge Veluwe en naderhand met of zonder De Steltkluut nogal wat rondgestruind in de bossen aan de Zeeuws-Vlaamse grenskanten. Eikengallen zijn ons dan ook niet onbekend. Zoals galappels, aardappelgallen, ananasgal- len of eikenroosjes en galnoten om er enkele te noemen. Tot er onlangs een bijkwam die we nog nooit eerder gezien hadden. Een deel van onze tuin plegen we het wild- hoekje te noemen en daar heeft het ook alles van weg. De natuur mag daar zijn gang gaan. Er staan onder meer drie eiken in, afgezien van de opslag van minder dan een meter hoog. Twee zomereiken van zo'n 35 jaar oud en een jonger exemplaar dat rond de vijf me ter hoog is en dat we eigenlijk als een jonge Moseik hebben meegekregen. Vooral deze laatste zit dit jaar onder de gallen: veel Ana- nasgal, nier- (tenminste daar bekijken wij ze toch voor) en linzegalletjes. Alle benamingen zijn ontleend aan de Geïllustreerde Flora van Nederland van Heimans, Heinsius en Thijsse. Geen ervan was ons onbekend. Onlangs ech ter vonden we iets geheel nieuws: een bijna helemaal ingekapselde (kleine) eikel met ge ribde, keiharde kraterachtige structuren eraan en erop. De hiervoor genoemde flora noemt die Knopper, veroorzaakt door de galwesp Cynips quercus-calicis. Het boek Plantegallen van Beiderbeck en Koevoet, een deeltje uit Thiemes Praktische Bibliotheek, noemt ze vruchtgallen, veroorzaakt door de Eiken- vruchtgalwesp, Andricus quercuscalicis. Enkele dagen nadat wij onze vondst gedaan hadden, bracht de heer G. van Eeden, even eens te Hulst, ook enkele in zijn tuin gevon den eikels met deze aberraties. Figuur 1de afbeelding van deze gal in Bei derbeck en Koevoet. Figuur 2: de afbeelding in Heimans, Heinsius en Thijsse. Figuur 3: foto van de gallen die we in onze tuin vonden. Foto: George Sponselee 11

de Steltkluut | 2007 | | pagina 13