Zestigvoet. Foto: Huub Bun Toen zaten er ook nog boompiepers en meer dere wielewalen. De kiekendieven en blauwborsten zitten er nog volop. De boompiepers zijn verdwenen en de wielewaal en tortelduif zijn niet meer zo talrijk als toen .Ook het aantal steenuilen, torenvalken en weidevogels lijkt gedaald te zijn. Daarnaast zijn er andere vogels voor in de plaats gekomen, o.a. buizerd, boomvalk, grauwe gans, zwarte kraai en verder rood- borsttapuit en andere soorten. Ook zitten er sinds lange tijd weer vossen in het Land van de Vos Reynaerde, gezien de ganzenkada- vers met afgebeten kop. Volgens de ouderen onder ons, was dit gebied echter in de jaren '60 van de vorige eeuw ,vóór de ruilverkave ling nog een veel groter vogeleldorado Hieronder volgt een overzicht van de broedvo- gelterritoria van de kreken en hun directe om geving in 2006. Conclusies: De Rotte kreek, Kleine kreek en vooral ook Dievegat en Vuilmuil zijn kreken met weinig open water en een abrupte overgang naar de akkers. De Zestigvoet heeft veel open water en wordt veel gebruikt door vissers. Er is bo vendien een populierenbosje en een kleine weide met aanplant en drinkputten. Tevens zijn er nog twee visputten. Het Dievegat en de Vuilmuil zijn sterk verruigd en hebben ook het meeste riet; dit is dan ook erg aantrekkelijk voor rietvogels en vooral ook ruigteliefhebbers onder de vogels. De Vlaamse kreek heeft een behoorlijk rie tareaal en bovendien redelijk wat open water. Bovendien is hier een weiland beweid met koeien, een onbeweid grasland en een schraalgrasland aan de noord-oostzijde. Ver der is er vooraan bij de Beerdijk een moeras bosje met populier en wilg. De diversiteit is aantrekkelijk voor allerlei soorten vogels, zo dat we hier het hoogste aantal terugvinden Enkele algemene opvallende zaken, die uit het rapport naar voren komen zijn: Deze kreken en de akkers in de Kieldrechtpol- ders vormen nog steeds een bolwerk van bruine kiekendief (11t), veldleeuwerik (16t), blauwborst (39 t), maar ook van roodborst- tapuit (6t)Verder vallen vooral de grote aan tallen ganzen en eenden op. De grauwe gans met 76 territoria (minimaal) en wilde eend (102 t), slobeend (16 t). De snor is een rietvogel die van oudsher voor komt en waarvan nog drie territoria werden opgemerkt. Rietzangers vinden we vooral bij de vlaamse kreek (25) op een totaal van 35 territoria. De bosrietzanger is een soort die is toegenomen en vooral voorkomt bij de sterk verruigde kreken van Dievegat en Vuilmuil (13 t) op een totaal van 34 territoria De kwartel broedt vanoudsher in deze polders en in 2006 werden 3 territoria vastgesteld. Verder ontbreken nu grote karekiet (laatste territorium in 2000 bij zestigvoet) en roerdomp (laatste territorium in 1996 bij vlaamse kreek) Vlaamse kreek. Foto: Huub Bun 10

de Steltkluut | 2008 | | pagina 10