4 Braakman - Paulinaschor gebied overwinter de. Op 31-01 werden 86 vogels in de Braak man gemeld (PD). Verder een losse waarne ming op 25-12 van één vogel in het Sieper- daschor (HC). Kemphaan: Ook deze soort overwinterde reeds in het Braakmangebied in de jaren '80. Het gebied lijkt minder geschikt te worden voor deze soort, getuige het maximum van slechts 25 vogels op 09-02 (HC+MCa). Ver der werd een vogel op 14-01 bij De Vogel gezien (AvdW). Regenwulp: Deze soort wordt sedert medio jaren '70 in het Braakmangebied zeer onre gelmatig overwinterend waargenomen (max. twee vogels); deze winter echter alleen twee vogeis op 09-12, waargenomen in Saeftinghe (LWT). Zomertortel: Het meest bijzonder deze win ter, betrof het overwinteringgeval van een exemplaar in de tuin van de familie Kerkhof in Koewacht; zes januari werd de vogel voor het eerst waargenomen en medio maart kwam de vogel nog altijd, samen met Turkse Tortels, zaadjes pikken in de tuin. Van de vogel zijn foto's gemaakt. Er zijn slechts enkele winter- waarnemingen van deze soort in Nederland bekend. Normaliter wordt overwinterd in de Sahelzone in Afrika, met enkelingen tot in Marokko. Boerenzwaluw: In Terneuzen werd op 01-12 een vogel waargenomen (AK); op 03-12 een vogel in Saeftinghe (JE) en nog een waarne ming kwam binnen op 15-12 vanuit de H. He- dwigepoider (WdS). Wellicht betroffen laatste twee waarnemingen één en dezelfde vogel. Allen waren, zoals meestal het geval is van late waarnemingen, onvolwassen vogels. Huiszwaluw: Op 09-12 werd een vogel waargenomen in Saeftinghe (LWT). Witte Kwikstaart: Deze soort was in de jaren '80 in onze streek al een overwinteraar in klei ne aantallen. Gericht onderzoek naar werkelij ke aantallen is nog nooit gedaan, dat zou kun nen door slaapplaatsen op te sporen en regel matig te tellen. In het verleden werden derge lijke slaapplaatsen o.a. nabij Sluiskil gevon den. Deze winterperiode bereikten mij wat losse waarnemingen met o.a. vogels bij het Paulinaschor (max. 12); in het Braakmange bied (max. 9); Saeftinghe (max. 5); Eiland van Meijer (max. 3). In februari komen de eerste zomervogels weer terug. Grote Gele Kwikstaart: Deze soort was in de jaren '80 een zeldzame doortrekker en de Avifauna van 1988 noemt zelfs geen overwin- teringsgevallen. Sedert de jaren '90 neemt de soort in de trekperiode toe en doet de trend zich voor dat vogels gaan overwinteren bin nen m.n. de bebouwde kommen in de buurt Koekoek Foto: Bouke Groot- jans 18

de Steltkluut | 2008 | | pagina 18