Broedvogels van het Vlaamse krekengebied ten oosten van Hulst Door: Huub Bun In 2006 werd mij gevraagd om voor Staats bosbeheer alle broedvogels te inventariseren in het krekengebied rondom Clinge en Nieuw- Namen. Aangezien ik al ervaring had opge daan met inventariseren van broedvogels rondom de Vlaamse kreek, zag ik deze uitda ging wel zitten, vooral ook omdat ik benieuwd was naar de soorten en aantallen broedvogels in vergelijking tot de Vlaamse kreek. De kreken, die geinventariseerd moesten wor den, liggen in de Groot Kieldrechtpolder en Nieuw Kieldrechtpolder. Voor het weidevogel- onderzoek van de Steltkluut in 2006, kregen Wim Lansman en ik alle kreken in de Kield- rechtpolders toegewezen. Van de onderstaande kreken werden niet alleen de territoria van de weidevogels vast gesteld, maar ook alle andere broedvogel- soorten in de nabijheid van de kreken in de Kieldrechtpolders Klein-; Nieuw- en Groot- Kieldrechtpolder) in minimaal 6, maar meestal meerdere bezoeken. Het betrof de volgende kreken: de Zestigvoet- kreek (met Tournayputten), de Rotte Kreek, de Kleine Kreek, De Vuilmuil en Dievegat, de Vlaamse kreek (incl. Zandbergse kreek). Zie kaartje. Ook van de Berriekreek en de Moer vaart in de Klein- Kieldrechtpolder bij Hulst werden zoveel mogelijk alle broedvogels ge- noteerdechter. Deze gebieden werden 3x bezocht. Wim Lansman zorgde steeds voor aanvullingen voor wat betreft weidevogels en roofvogels. Alle waarnemingen werden op veldkaarten ingetekend en later werden thuis de aantekeningen verwerkt op soortkaarten, zodat een nauwkeurig beeld van de territoria ontstond. Vanaf februari/ maart tot en met eind juni was ik regelmatig in de weekenden al of niet samen met Wim te vinden in het krekengebied. Het bleek zeer de moeite waard. Toch was het niet altijd even gemak kelijk lopen langs de kreekoevers, waar som mige landbouwers, indien mogelijk het liefst tot zo dicht mogelijk bij de kreken hun akkers Moervaart. Foto: Huub Bun willen bewerken, 's Morgens vroeg liep ik met soppende laarzen door bedauwde akkers met vlas of koolzaad, soms struikelend over de greppels inde akkerranden om ondertussen te proberen alle broedvogels te noteren. Ik kwam te weten wat ik eigenlijk al lang wist: Deze kreken behoren tot de mooiste en rijkste vogelgebieden in Zeeuws- Vlaanderen. Eind jaren '70 begin jaren 80 kwam ik hier al met mijn oom -vogelkenner naar toe om te kijken naar kiekendieven en blauwborsten.

de Steltkluut | 2008 | | pagina 9