De blauwe flits in 2007 Door: Huub Bun Zachte winters, kreken, watertjes en water gangen met helder water en voldoende kleine vis. Rust, stroming in het water, afgekalfde steile zandige oevers, omgevallen bomen met flinke wortelkluit en beschutte oevers. Kortom, dit alles bij elkaar is dé formule voor ijsvogels. Met een beetje geluk is dit biotoop te vinden in onze streek. Ijsvogels zijn op dit moment volop actief in hun biotoop en liggen mogelijk al met de eer ste eieren in de nestpijp, als deze steltkluut uitkomt. Vorig jaar zijn er weer flink wat territoria opge spoord. 17 in Oost-en midden Zeeuws Vlaan deren. Uit West-Zeeuws Vlaanderen werd 1 territorium gemeld. In de bijlagen vindt u een kaartje en de vermelding van de polders. Balts De mate van broedzekerheid is alleen vast te stellen door intensief speurwerk vooral in de periode februari tot en met april. Dan zijn de vogels het meest actief met balts en nest- bouw. De broedcodes die door SOVON ge hanteerd worden zijn deze keer expliciet in de bijlage vermeld. Misverstanden met betrek king tot definities van mogelijke of waarschijn lijke broedgevallen kunnen zo vermeden wor den. Broedcodes lager dan 3 geven een terri- torium_op basis van twee waarnemingen van een vogel in de periode van 1 maart tot juni, waarvan 1 waarneming tussen 1 april en 15 mei. Codes 3 en hoger geven meer zekerheid over de broedgevallen. Buitenvest Bedreigingen zijn er echter ook. Dit bleek wel bij de Buitenvest in Hulst, waar de werkzaam heden voor de aanleg van de vernieuwde van de Maelstedeweg tijdelijk moesten worden opgeschort. Er zat daar een broedende ijsvo gel in de wortelkluit van een omgevallen boom, vlak naast de stek van een visser. De ijsvogels zijn gelukkig met succes uitgevlo gen. Over herstel van het biotoop ter plaatse wordt nog overleg gevoerd. Kijktip Wanneer u op zoek gaat naar een mogelijk territorium voor ijsvogels, zoek dan naar rustig viswater met steile oevers. Ga daar gerust eens een uurtje zitten om van de natuur te genieten. Als u veel geluk hebt hoort u de vogels tie-tiee roepend of ziet u een blauwe flits langs schieten in een rechtlijnige vlucht over het water. Of zoals een van onze waar nemers, die naast vogels kijken ook vissen als hobby heeft, mij vertelde dat er zelfs even een ijsvogel op zijn hengel kwam zitten. Als u een vogel in de kijker hebtprobeer er eens ach ter te komen of het een volwassen vogel is (relatief lange snavel en kleine oranjerode pootjes) is. of een jonge vogel (kortere snavel met witte punt en zwarte pootjes) Misschien kunt u zelfs het verschil ontdekken tussen een mannetje (volledig zwarte snavel) of een vrouwtje (met oranje vlek op de onder snavel). Geringd Door de ringersgroep van Saefthinge zijn de afgelopen jaren al diverse ijsvogels geringd. Het wachten is op terugmeldingen van deze vogels. Buiten het broedseizoen zwerft de ijsvogel rond. Soms blijven ze in de buurt van het nest, andere keren ondernemen ze hele trektochten. Maar een echte trekvogel is de ijsvogel echter niet. Toch zijn ervan in de Biesbosch geringde vogels, terugmeldingen vanuit het Amster damse Bos, Den Haag, Zuid-Frankrijk en zelfs Tsjechie, een afstand van meer dan 1400 km. 10

de Steltkluut | 2008 | | pagina 12