Verhuisplannen voor de visdiefkolonie bij Terneuzen Door: Wim Wisse Inleiding Sinds eind jaren zeventig is op het sluizen- complex bij de Middensluis te Terneuzen een visdiefkolonie gevestigd. Aanvankelijk ging het om enkele broedparen, in de loop van de tijd is dit aantal gestaag toegenomen tot ca 280 paar in 1994 en zelfs ruim 500 paar in 2007. De laatste jaren maken ook honderden paar kokmeeuw gebruik van de locatie en tevens enkele paren zwartkopmeeuw en scholekster. Voor de Visdief is het één van de drie belangrijke kolonies in de Westerschelde, naast Saeftinghe en de Hoge Platen. De soort staat op de rode lijst van bedreigde vogelsoor ten van Vogelbescherming Nederland, wat betekend dat voor de soort én het leef- en broedbiotoop extra beschermende maatrege len nodig zijn, teneinde continuering en toena me van het aantal mogelijk te maken. Momen teel broeden in Nederland ca 18.000 - 19.500 paar, wat nog steeds beduidend minder is dan de topjaren uit vorige eeuw, toen er soms tot 45.000 paren aanwezig waren. (Bron:Vogelbescherming Nederland). Problematiek De huidige locatie nabij de Middensluis zorgt voor overlast voor mensen van diensten en bedrijven die in de directe omgeving zijn ge vestigd of daar voor werkzaamheden aanwe zig moeten zijn. Hierbij wordt aangegeven da vogelpoep, (schijn-) aanvallen alsmede het bekogelen met schelpen en steentjes voor deze overlast zorgen. Hoewel ikzelf vrij regel matig een kijkje neem bij de kolonie, heb ik van deze overlast nog nooit iets gemerkt. Maar daarnaast ondervinden ook de vogels overlast door menselijke activiteiten rond het broedterrrein. Om aan deze klachten tegemoet te komen er de vogels een rustiger broedplaats te bieden heeft Rijkswaterstaat besloten, de kolonie te Op de huidige locatie is het een drukte van belang Foto: Wim Wisse

de Steltkluut | 2008 | | pagina 4