NATUURWERKDAG ZATERDAG 1 NOVEMBER Op zaterdag 1 november vindt in heel Nederland de natuurwerkdag weer plaats. Het is tevens de eerste werkdag van de knotwerkgroepen. In heel Zeeland zijn er een stuk of 18 werklocaties, waarbij veel verschillende soorten werkzaamheden worden aangepakt. De bedoeling van de na tuurwerkdag is dat iedereen die daar zin in heeft, een dagje in de natuur mee kan werken. Daar naast worden er op veel plaatsen nog allerlei extra activiteiten, zoals excursies georganiseerd, ledereen die op deze dag meewerkt, krijgt een versnapering en we proberen op alle plaatsten voor koffie of chocomel te zorgen. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (0113-230936, Robert Wielemaker of Lucien Calle 0115-617416) coördineert de activiteiten. Dus heeft u een dagje vrij, kom dan, liefst met kinderen, ouders of vriendjes en doe een dagje mee! Het is voor de or ganisatie handig als u zich van tevoren opgeeft, via www.natuurwerkdaq.nl. De Steltkluut draagt de organisatie in Oost en Midden Zeeuws-Vlaanderen op 3 plekken. En hoe wel op het moment van dit schrijven nog niet overal het programma volledig vastgelegd is, geven we onder voorbehoud per locatie de gegevens: Clinge, Tragel, Sterredreef 50. De Tragel beheert ook een eigen stukje bos. Het gaat hier om een voormalig monotoon denne- bos. Dit bos kan heel wat mooier worden. Door wat ruimte te maken voor natuurlijke bloemran- den, kleine open plekjes en inheemse bomen en struiken, wordt het bos niet alleen veel mooier, maar profiteert ook de natuur daarvan. Hier moeten dus wat bomen worden gekapt. Het takhout wordt in houtrillen verwerkt. Er kunnen ook twee hagen rond de kinderboerderij worden gesnoeid. Er is hier dus voldoende zaag en knipwerk. Naast de bewoners van de Tragel en begeleiders, worden hier ook belangstellenden verwelkomd. Verzamelen om 10.00 uur bij de Plantenkas op de Tragel. Pauze's worden in de plantenkas gehouden. Bos Het Jagertje Hulst Het Jagertje is een mooi oud bos, met veel monumentale bomen. In vroeger tijden was het al een eikenhakhoutbos, dat is te zien aan de vele boomgroepjes die op soms enorm grote stobben staan. Een toenemend probleem is hier de Amerikaanse vogelkers. We gaan op deze dag deze uitheemse woekeraar aanpakken. Deze kleine boom is zo dominant dat hij/zij geen plek laat voor andere bomen. Van het hout maken we mooie houtrillen in het bos. Tevens zullen wij de sloten wat opschonen. Er vindt gedurende het werk een natuurtheater plaats, er vindt een demonstra- tiesnoei plaats en er kan geklommen worden, kortom, iedereen komt hier wel ergens aan zijn trekken. Naast de Scouting het Jagertje, zal hier ook de Canisiusgroep uit Vogelwaarde aan de slag gaan. Verzamelen om 10.00 uur in het bos van Het Jagertje, Zoutestraat 65, Hulst. De catering wordt hier verzorgd door Het Jagertje. Pauze en schuilmogelijkheden zijn er in het clubgebouw. Terneuzen, Kindeboerderij, Otheense kreek Langs de Otheense kreek liggen veel bosjes. Er is hier een plan opgesteld voor een natuurvrien delijk beheer ervan. Enkele bosjes moeten nodig eens worden gesnoeid. De bosranden worden wat open gekapt zodat er goede plekjes ontstaan voor vlinders en andere insecten. Er staan hier en daar langs de oever van de kreek ook rijtjes knotwilgen die kunnen worden gesnoeid, in totaal 80 stuks. Er zijn extra activiteiten als begeleid klimmen in bomen (wie durft?), een kabelbaan, een trekvlot, bietennetten ed. (deze activiteiten voorlopig onder voorbehoud). De opening door wethouder Co van Schaik vindt plaats om 10.00 uur bij het restaurant van de Kinderboerderij van Stichting Tragel. Daar zijn ook de pauzes. Hier gaan aan de slag: De Stelt kluut, Scouting EOS Hubertus, Scouting Doormangroep en Scouting De Vier Ambachten. 4

de Steltkluut | 2008 | | pagina 6