Niet bezocht (n= 6) Bezocht, niet aanwezig (n=47) Bezocht, aanwezig (n=35) Figuur 2. Resultaten van de Bosuil-inventarisatie in Zeeuws-Vlaanderen in 2008. plaats een Bosuil horen, en twijfelen of er ook een op een nabijgelegen plaats zit, ga dan tussen beide plaatsen in staan en wacht enige tijd. Als een vogel begint te roepen, antwoordt de buurman meestal. Je weet dan zeker dat je met twee paren van doen hebt. Als je van een locatie twee waarnemingen van verschillende datum hebt, neem dan aan dat het om één paar gaat als de waarne mingsplaatsen minder dan 1000 meter uit elkaar liggen en om twee paren als de loca ties verder dan 1000 meter uit elkaar liggen. Resultaten 2008 In totaal werden 85 locaties bezocht waaron der een aantal voor de Bosuil ongeschikte. Zes kleinere, geïsoleerd liggende bosjes, in grootte variërend van 2-14 ha, werden niet bezocht. In totaal werden 35 territoria van de Bosuil vastgesteld: 27 in Oost, 7 in Midden en 1 in West Zeeuws-Vlaanderen (figuur 2). De gemiddelde dichtheid voor geheel Zeeuws- Vlaanderen bedroeg 0,48 territoria per km2. De grootste concentratie Bosuilen bevond zich rondom Hulst en in de Waterleidingbos- sen van Clinge en Sint Jansteen. Andere ge bieden met nogal wat Bosuilen waren de om geving van Koewacht, Overslag en Zuiddorpe en de omgeving van Hoek en Philippine. Op vallend afwezig was de Bosuil rondom Axel. Met nadruk wordt vermeld dat alle daar aan wezige potentiële broedlocaties goed zijn on derzocht. Het voorkomen van de Bosuil weerspiegelt het voorkomen van bos in de streek. Bos in Zeeuws-Vlaanderen bevindt zich vooral op de voor de landbouw minder aantrekkelijke (dek)zandgronden. Er was geen enkel broedpaar aanwezig in een populierenaanplant zonder ondergroei of in een populierenweiland. De drie kleinste geïsoleerd liggende bosjes met Bosuilen wa ren het Toniobosjes Sint Kruis (3,5 ha), de windsingel bij DOW Hoek (6,5 ha) en de Hoge Berg in de Poelpolder Sas van Gent (9,5 ha). In alle drie de gevallen bestaat de omgeving uit gevarieerd terrein met de nodige beplan ting. Bosuilen jagen vanuit stand en hebben daarom zitplaatsen (beplanting!) nodig om prooi te kunnen bemachtigen (Mikkola 1983, Cramp et al. 1985). Als aanvulling op de waarnemingen van begin 2008 is vermeldenswaard dat sinds december 2008 aan de Heerenstraat in Aardenburg ge regeld een roepende Bosuil wordt gehoord (Fred Schenk). Fred woont daar en vermeldt er nadrukkelijk bij de soort daar niet eerder te hebben gehoord, ook niet tijdens de inventari satie van 2008! Elders in Zeeland In Zeeland ten noorden van de Westerschelde en op Goeree-Overflakkee is er evenals in Zeeuws-Vlaanderen tot aan de jaren negentig verwarring over het wel of juist niet voorko men van de Bosuil. Ook daar geldt duidelijk 7

de Steltkluut | 2009 | | pagina 7