1 Broedvogels van de Margaretha Door: Bram Vroegindeweij, Bert van Broekhoven en Cor Sol. Napoleon Het Natuurgebied Margarethapolder is nog zeer jong. Het is pas ingericht in 2006. Alvo rens meer over het gebied te vertellen, eerst een globaal stukje geschiedenis. De Marga rethapolder is bedijkt in 1742, daarbij zijn di verse kreken ingedamd. Na deze inpoldering is de polder nog meerdere malen onder water komen te staan. De Franse bezetters hadden hier in 1807 nog een geschutsbatterij om con trole te hebben over "de Honte" (Westerschelde). Napoleon had hier ook een marinehaven gepland, maar dat is er nooit van gekomen. De drinkwaterputten die men daar toen heeft aangelegd zijn nog steeds, ook in het huidige natuurgebied, aanwezig. De laatste inundatie van de polder vond plaats tijdens de stormvloed in januari 1808 en was eigenlijk een gevolg van een menselij ke fout doordat een sluisje in een scheidings- dijk open was blijven staan. Rond 1970, bij de grootschalige dijkverzwaring en ruilverkave ling is de inlaagdijk grotendeels afgegraven en werden delen van de Margarethapolder opgehoogd, waarbij sommige kreken werden uitgebaggerd en anderen werden gedempt. (Bron van het bovenstaande is de Provincie Zeeland, waarvoor dank). Compensatie In het kader van het Natuurcompensatiepro gramma Westerschelde is in deze polder 80 ha aangewezen als natuurontwikkelingsge bied. In de loop van 2006 zijn de werkzaam heden, zoals afgraven bovenlaag, verwijderen van bomen, uitgraven en vergroten van kre ken, volledig afgerond en is het beheer van het gebied overgedragen aan Staatsbosbe heer. Het gebied bestaat uit grote en kleine (brak)waterpartijen, riet, enkele (kleine) wilgen en diverse grazige vegetaties. De Margarethapolder grenst aan de Wester- scheldedijk en wordt daarom door veel vogels gebruikt als hoogwatervluchtplaats. Bovenop de dijk bij het gebied staat een vogeltrektei- post waar vandaan u het gebied prachtig kunt overzien. Iets verderop aan de scheldekant van de dijk is door de inzet van de Heemkun dige kring een kanon geplaatst als herinnering aan de geschutsbatterij van 1807. Dankzij de medewerking van de gemeente Terneuzen en het Waterschap kon het plaatsen van het ka non en de vogeltrektelpost op vrij korte tijd worden gerealiseerd. Broedvogels Buiten het broedseizoen worden door staats bosbeheer in het gebied excursies gehouden. De Margarethapolder was o.a. een onderdeel van het vogeltelgebied van enkele leden van de vogelwerkgroep van de Steltkluut en was zodoende al vanaf het begin van het omvor men van de landbouwpolder tot natuurgebied een bijzonder interessant object dat met be langstelling werd gevolgd. De verwachtingen waren hoog gespannen. Toen het gebied was overgedragen aan Staatsbosbeheer en hier en daar nog wat aanpassingen moesten wor den uitgevoerd, werden wij er door SBB bij betrokken om te controleren of de geplande aanpassingen op dat moment ook daadwer kelijk konden worden uitgevoerd. Veel vogels hadden namelijk het gebied al veroverd. Dat zo'n nieuw natuurgebied eigenlijk regelmatig geïnventariseerd moet worden om te zien hoe het zich zou ontwikkelen, daar was iedereen het wel over eens. Wat is echter de beste methode om zo'n nieuw gebied te volgen? Al snel kwamen we tot de conclusie dat als je eveneens de ontwikkeling van de vogelstand op de voet wilde volgen, de beste methode is om jaarlijks een BMP (Broedvogel Monitoring Project) uit te voeren. Het duurde dan ook niet lang alvorens hiervoor plannen werden ge maakt en afspraken over wie er aan zouden meewerken. Rode lijst Deze BMP hebben we uitgevoerd volgens de

de Steltkluut | 2009 | | pagina 13