SOVON (Vogelonderzoek Nederland) richtlij nen en normen, waardoor eenduidigheid is gewaarborgd. Intussen is het rapport, tijdens een Vogelwerkgroep vergadering, door de voorzitter van de Steltkluut, Adri Paauwe, overhandigd aan vertegenwoordigers van zowel staatsbosbeheer als van SOVON. Een korte samenvatting van de bevindingen vind u hieronder: We hebben tijdens de waarnemin gen van 39 vogelsoorten met zekerheid broedterritoria vastgesteld, waarvan er 11 op de Rode lijst staan. Zie Tabel 1. Ook hebben we tijdens de telronden nog los se waarnemingen gedaan van soorten waar van we geen territoria hebben kunnen vast stellen, zie Tabel 2. Tabel 2: Watersnip (Rode lijst); Zilvermeeuw; Grote karekiet (Rode lijst); Wintertaling (Rode lijst); Kleine zilverreiger (Rode lijst); Groenpootrui- ter; Wulp; Bonte standloper Rode lijst); Oe verloper (Rode lijst); Holenduif; Tapuit (Rode lijst); Kuifleeuwerik (Rode lijst); Boerenzwa luw (Rode lijst); Torenvalk; Spreeuw. Extra waarnemingen vanaf buiten het gebied op niet teldagen. Zie Tabel 3. Tabel 3: Ijsvogel; Tafeleend; Grote mantelmeeuw (Rode Lijst); Sperwer; Purperreiger (Rode Lijst); Strandplevier (Rode Lijst). Tabel 1: Aantallen broedvoeqels Soort Territoria Scholekster 9 Wilde Eend 5 Koekoek 1 Grutto 6 Grauwe Gans 4 Bruine kiekendief 1 Veldleeuwerik 18 Canadese gans 2 Houtduif 2 Rietgors 8 Heggenmus 1 Kneu 3 Rietzanger 8 Waterhoen 2 Krakeend 1 Blauwborst 6 Meerkoet 4 Patrijs 1 Kleine karekiet 13 Fuut 2 Visdief 1 Graspieper 4 Kleine plevier 2 Slobeend 1 Gele Kwikstaart 7 Bontbekplevier 1 Kokmeeuw 13 Kluut 4 Grasmus 2 Merel 1 Tureluur 5 Witte kwikstaart 2 Zwarte kraai 2 Kievit 13 Waterral 2 Kuifeend 3 Dodaars 3 Bergeend 4 Fazant 5 Van deze 39 soorten staan er 11 op de Rode lijst. Conclusie: Een gebied waar, volgens de normen van SOVON, 39 soorten met zekere territoria voorkomen, waarvan 11 soorten van de Rode lijst, waarbij tevens van de 21 losse en extra waargenomen soorten er ook nog eens 12 op de Rode lijst voorkomen mag met recht een aanwinst voor de vogelstand worden ge noemd. Wij hopen ook in de toekomst nog meer vogel soorten binnen het gebied aan onze lijst te mogen toevoegen. Als u geïnteresseerd bent in het gehele rap port, kunt u op www.steltkluut.nl het hele rap port lezen en als u wilt als PDF bestand downloaden.

de Steltkluut | 2009 | | pagina 14