DE NATUUR BLIJFT VERRASSEN Door George Sponselee Overdrijven doe ik echt niet ais ik zeg dat ik in heel mijn leven nogal wat uren besteed heb aan het kijken naar vogels. De laatste jaren wel wat minder. Dat wil zeggen, als er iets voorbij het raam vliegt, kijk ik echt wel of ik het op naam kan brengen, maar dat fanatieke werk om 's morgens al om vier uur in de Clingse bossen te gaan lopen, dat is voorbij. Daarnaast meende ik heel wat af te weten van het gedrag van vogels. Tot ik op 24 janu ari jongstleden op de wal van Hulst liep en op de Binnenvest een groepje meerkoeten bezig zag. Ineens dook er een, als een kuifeend of een zaagbek, onderwater. Duiken die naar hun voedsel? Zo was mijn verbaasde reactie. Dat had ik nog nooit gezien. Het dier her haalde zijn capriolen diverse malen. Ik meende getuige te zijn van een meerkoet die een volgende stap zette in een evo lutieproces. In plaats van 'grazen' op het land, bessen plukken aan lage struiken of allerlei eetbaars snappen van het wateroppervlak, ging deze een stapje verder. Ik bleef de vogel en zijn makkers observeren en ik zag dat er minstens drie hetzelfde kunstje uithaalden. Helemaal onder duiken, niet grondelen zoals wilde eenden doen, nee helemaal kopje onder en pas na een tel of tien, twaalf weer boven komen. Daar wilde ik natuurlijk meer van weten en thuis het Handbook of the British Birds' erbij gehaald: "...en waterplanten die al duikend bemachtigd worden. Het Handbuch der Vogel Mitteleuropas' liet er ook geen twijfel over bestaan: Dieper liggend voedsel wordt at duikend be machtigd. De vogel perst lucht uit zijn veren, springt omhoog, kipt voorover en duikt met gestrekte hals bijna loodrecht omlaag. Hij rukt planten of mossels van de bodem, maar con sumeert ze gewoonlijk boven water. Duiken en op dezelfde plek weer bovenkomen is re gel, maar als het water niet al te diep is, kan hij tot twee meter ver over de bodem lopen. Hoe dieper er gedoken moet worden, des te hoger is het kopjeduikelen waarmee hij be gint. Gewoonlijk wordt er niet dieper dan tot twee meter gedoken, soms echter ook vier tot vijf meter met een maximum van 6,5 meter. - In tegenstelling tot duikeenden en dergelijke komt de duikende meerkoet weer met zijn staart onhoog boven water. Echt, ik overdrijf niet, als ik zeg dat ik meer dan 65 jaar in vogels en hun gedrag geïnter esseerd ben, maar een duikende meerkoet had ik nog nooit eerder gezien. Zo zie je maar weer: verrassingen blijven bestaan. Nooit goed opgelet of is duiken bij 'onze' meer koeten meer uitzondering dan regel en zoeken ze hun voedsel zoveel mogelijk, als kouwelijke oude wijfjes met een hoge rug, op aan het water grenzend wei- of akkerland? 21

de Steltkluut | 2009 | | pagina 23