broed is door Steltkluten. De Steltkluut telde mee als maatschappelijk organisatie, maar ook weer in de trant van die tijd werkend volgens het conflictmodel: tegen of niet voor. Nog niet als een groep die mee mocht praten over allerlei ontwikkelingen. Fake speelde in dat hele gebeuren een heel belangrijke rol, met name door de vele relaties die hij had, vanuit zijn beroep, maar ook via andere kanalen. Zo was hij onder meer gez worene van Waterschap De Verenigde Braak manpolders, later de Drie Ambachten. De jongeren binnen De Steltkluut begonnen steeds meer het roer over te nemen. Een aan tal van hen had natuurbescherming met de paplepel ingegeven gekregen, of had zelfs in die richting gestudeerd. Zij hadden een an dere kijk op natuur- en landschapsbescher ming, zij vonden Vogelwacht (terecht) een naam die de lading niet meer dekte en maak ten er Natuurbeschermingsvereniging van. De naam Steltkluut mocht blijven. Door dat ge beuren, een vernieuwing van de organisatie, geraakten Fake en de andere oudere bes tuursleden wat aan de zijlijn. Ze bleven meedenken, waar nodig meewerken, maarzij bepaalden niet meer het beleid. Dat was geen kwestie van uitrangeren, maar de vereniging een jong en modern elan geven. Dat heeft tot op heden succes gehad. Fake Haak heeft een belangrijke rol gespeeld in het behoud en de bescherming van de vo gelwereld en het natuurlijk landschap van Zeeuws-Vlaanderen. We zijn er ons van bewust dat veel facetten van zijn natuurbeschermingswerk onbelicht zijn gebleven. Bijvoorbeeld het ringen, samen met Suetens en de zijnen, van steltlopers in de Braakman, waardoor van die groep vogels voor Nederland waardevolle gegevens zijn verzameld. Het is een voorrecht en een ge noegen geweest om tal van jaren met hem te hebben mogen samenwerken. George Sponselee.

de Steltkluut | 2009 | | pagina 26