4 ~üg gp 4 niE augustus september oktober november Figuur 4 aantal Smellekens per dekade alle jaren gesommeerd (n=38) In welke mate het piekje eind september en de piek eind oktober kan te maken hebben met passage van verschillende leeftijdsklas sen (onvolwassen/adult) of sexratio (man/vrouw) is onbekend. Bemerkingen Het is onmogelijk uit te maken in hoeverre sommige vogels een tijdje rond de telpost zijn blijven hangen en dan mogelijks meerdere malen zijn geteld. Het Smelleken pakt zijn prooien, Graspiepers, Veldleeuweriken, Spreeuwen, etc in het open terrein. Vogels kunnen ook gemakkelijk gemist worden. Ze passeren vaak zeer laag en zijn vanwege hun grijze dan wel grauwe bovendelen snel aan het zicht onttrokken boven de geploegde land- bouwpercelen. BOOMVALK Algemeen De Boomvalk Falco subbuteo) is broedvogel van een flink stuk Europa, m.u.v. het noorden, Azië tot in China en de Maghreb (Grossman 1964).Boomvalken overwinteren in Afrika ten zuiden van de Evenaar (Harrison 1982). De najaarstrek van de Boomvalk start begin augustus en loopt tot eind september, met het hoogtepunt eind augustus/begin september (Linnartz 2002b). Op de Zuidwest-Veluwe druppelen de eerste doortrekkers begin au gustus langs. De sterkste passage vindt plaats eind augustus en begin september, waarna de doortrek afzwakt en nasuddert tot eind oktober. De staart wordt geheel bepaald door volwassen vogels en over de gehele linie genomen trekken juvenielen iets eerder dan adulten. Novemberwaarnemingen zijn schaars (Bijlsma 1980). Ook van de Boomvalk passeert bij Arnhem minder dan de helft voor de middag en hij maakt vanwege zijn grootte meer gebruik van thermiek dan het Smelleken (Lensink 1996). De beste telposten liggen centraal: Kwinte- looijen bij Veenendaal (U.): 144 ex in 2008 en Landschotse Heide bij Middelbeers (N.B.)43 ex. Dagrecords: Landschotse Heide 22 ex op 5 september 2003 en Kwin- telooijen 21 ex op 8 september 2007. Telpost 502 Aantallen Van de Boomvalk liggen maar 14 waarne mingen van telkens één vogel voor, tussen 2 augustus en 10 oktober. Vooral de laats te jaren ontbrak de soort (figuur 5). 29

de Steltkluut | 2009 | | pagina 31