VERSLAG 2008 INSECTENWERKGROEP VLINDERWERKGROEP (OOST) ZEEUWS VLAANDEREN Door Joop de Bakker We noteerden 29.180 waarnemingen van 339 dag- en nachtvlindersoorten en deze ge gevens gaan naar de Vlinderstichting, Trek- vlinderonderzoek Nederland en terreinbehe rende instanties. De gegevens van de nacht vlinders worden gebruikt voor de nachtvlinder atlas van Zeeland, die in 2013 zal verschijnen. In 2008 hebben we veel tijd besteed aan het nachtvlinderonderzoek. Bijna dagelijks stond de vlinderval aan in Lamswaarde, wat resul teerde in de vangst van ca 5000 nachtvlinders en meer dan 200 nachtvlindersoorten. Veel vlinders werden gefotografeerd en zijn te zien via onze site http://people.zeelandnet.nl/jdbakker/In Oost Zeeuws Vlaanderen werden op acht plaatsen regelmatig nachtvlinders gevangen en op naam gebracht. We verleenden assistentie bij de vlinderval in de bossen van de Clinge. In de nacht van 25 op 26 juli bleven we een nachtje bij de val en noteerden 134 vlinders van 57 soorten, waaronder een aantal zeldza me soorten voor Zeeland. Regelmatig deed Eddy Taelman de lamp aan voor een extra controle. We waren present op de landelijke dag van de Vlinderstichting in Wageningen en op een vlindersymposium te Brussel. Ook waren we bij een bijeenkomst van de Vlinder- en Libel- lenwerkgroep Zeeland in Kapelle. We waren op de radio en TV met de dennen boktor en gaven een reactie aan de schrijven de pers over het dramatische slechte vlinder jaar. We schonken weer aandacht aan de lijst van regionaal zeldzame en/of bedreigde soorten. Op de lijst stonden al: het oranjetipje, het groot dikkopje, het hooibeestje, het koevinkje, de vijf-vlek-sint-jansvlinder, de zuringspanner, het boterbloempje en de metaalvlinder. Aan de lijst kunnen worden toegevoegd ci troenvlinder^), bruin blauwtje(38), landkaart- je(21), koninginnenpage(29) en kleine vos(11 We hielden een vlinderexcursie in het kunst- bos te Axel waaraan 15 personen deelnamen. De geplande excursie in de waterwingebieden van Evides ging wegens slechte weers omstandigheden niet door. We werkten mee aan de Vierde Landelijke Nachtvlindernacht van de Vlinderstichting. De 13 deelnemers waren getuige van de gro te verscheidenheid van nachtvlindersoorten. We waren present op de imkers-dag te Em- madorp waar we veel complimentjes kregen over het tentoongestelde materiaal. Ook ston den we met een stand op de natuurwerkdag voor de jeugd op het Jagertje te Hulst. We gaven een diavoorstelling over vlinders voor twee klassen van de Moerschansschool te Hulst. De metaalvlinders deden het goed in 2008 6

de Steltkluut | 2009 | | pagina 8