Bijna alle soorten, met uitzondering van de metaalvlinder, waren in lagere aantallen dan 2007 present. Ook de vijf-vlek-sint-jansvlinder was op de bekende vliegplaatsen in lage aan tallen present. Bij de sluizen van Terneuzen en de rotonde van Sluiskil telden we 4 jaar geleden nog honderden trifoli's, nu resp. 9 en 1 vlindertje. Gelukkig vonden we aan de oost zijde van het kanaal nabij Westdorpe nog een goede populatie met ca 140 vlinders en in de Schommeling bij St Jansteen ontdekte Eddy Taelman een nieuwe vliegplaats met maxi maal 20 vlinders. In het najaar van 2007 werden er weer rupsen van de koninginnenpage gevonden of aange boden. De rupsenopvang leverde in mei/juni 12 koninginnenpages op. In de loop van het jaar werden slechts 29 vlinders genoteerd. Toch verzamelden wij in de maanden augus tus en september 39 rupsen, wat resulteerde in 21 poppen. Bij derden werden nog eens 69 rupsen genoteerd. Het relatief grote aantal rupsen zou erop kunnen duiden dat de konin ginnenpage toch talrijker heeft gevlogen dan dat het aantal waargenomen vlinders zou doen vermoeden. Als bijzondere waarneming noteerden wij een kleine ijsvogel(vlinder) die in Terneuzen ge zien werd gezien door mevr. A. Neve. heidewortelboorder (foto A. Baayens) wederikdwergspanner(foto J de Bakker) In het waterwingebied te Clinge werden de heidewortelboorder (nieuw voor Zeeland) en de wederikdwergspanner (laatste waarneming in Zeeland in 1959) gezien. Hier werden ook 12 nesten van de eikenprocessierups door een bestrijdingsbedrijf opgeruimd. De meeste algemene standvlinders volgen de dalende trend. Gelukkig was het, op de linie te Hulst en in de waterwingebieden van Evides, een goed jaar voor de eikenpage en het bruin zandoogje en van de kleine vuurvlin der telden we in de waterwingebieden van Evides in de 3e week van september 285 vlin ders. De gehakkelde aurelia was vooral in het najaar op rottend fruit beter present dan in 2007. Ook veel trekvlindersoorten waren in zeer kleine aantallen present, zoals de kolibrievlin der (30 waarnemingen), getekende gamma-uil (27), distelvlinder (90), oranje luzernevlinder (2), windepijlstaart (2) en de doodshoofdvlin der^). De atalanta (1008) en de gamma-uil (677) werd nog het meest gezien. Er waren geen waarnemingen of meldingen van de gele luzernevlinder en van andere zeldzame trek- vlinders. 2008 gaat bij onze werkgroep de boeken in als een slecht jaar voor de dag- en trekvlin- ders. Vooral de eerste helft van het jaar wer den er weinig dagvlinders (dv) gezien. In het tweede halfjaar was er een licht herstel in enkele natuurgebieden. De resultaten van het

de Steltkluut | 2009 | | pagina 9