IP* ■f Haring, zoetwatermosselen en kleine modderkruipers Tekst: A. de Bruin, Foto's: A. de Bruin P. Tutelaers Zaterdag 1 november heeft er een visexcursie plaats gevonden in het Verdronken Land van Saeftinghe en de binnenwateren van Oost Zeeuws-Vlaanderen. RAVON heeft hier in samenwerking met Natuurbeschermingsvere niging de Steltkluut in 2007 ook een visexcur sie georganiseerd. Ondanks het gure weer waren toch 8 enthousiaste deelnemers aan wezig. De excursie begon met een zegentrek in het Speelmansgat in het Verdronken Land van Saeftinghe. Tijdens deze zegentrek werd vooral veel kleine vis gevangen. Algemene soorten waren haring, brakwatergrondel en harder Opmerkelijk was de vangst van een pos en twee brasems in dit toch behoorlijk zoute water. Na 1,5 uur in de geul te hebben gevist zijn de zoete binnenwateren opgezocht. In Oost Zeeuws Vlaanderen zijn nog maar weinig verspreidingsgegevens van zoetwater vissen bekend. Het eerste excursiepunt, de Molenbeek, leek weinig te beloven voor de rest van de dag. Hier werden slechts enkele jonge baarzen gevangen. De volgende locatie bij "de oude linie", maakte dat weer goed. Al na een paar scheppen werden er kleine modderkruipers gevangen. In de rest van Nederland is deze soort vrij algemeen, maar uit de binnenwate ren van Zeeuws-Vlaanderen zijn nog maar weinig waarnemingen bekend. In 2007 zijn door Alex Wieland ook al kleine modderkrui pers waargenomen in deze omgeving. Door de excursie kon een nieuw kilometerhok aan de bekende verspreiding van kleine modder kruipers worden toegevoegd, waardoor het totaal in Oost Zeeuws Vlaanderen op 4 kilo- meterhokken komt te liggen. Een andere bij zondere vondst waren zeer grote (>15cm) zwanenmosselen Anodonta cygnea) die maar weinig in Zeeland wordt aangetroffen. Ondanks het enthousiasme van de deelne mers kon de bittervoorn (die voor zijn voort planting afhankelijk is van dergelijke mosse len) niet worden waargenomen. Volgend jaar willen we de zoektocht naar de bittervoorn, kleine modderkruiper en een kijkje in het Ver dronken Land van Saeftinghe graag herhalen

de Steltkluut | 2009 | | pagina 11