Proef op de som Het bosbeheer evalueert dus in positieve zin. Interessant is te weten of de daarvan afhan kelijke organismen daadwerkelijk profiteren. Een aantal recente opmerkelijke vondsten van bijvoorbeeld de Populieren- en Hommelwoud- zwever in Oost Zeeuws-Vlaanderen, zet ons aan om deze zaak eens wat serieuzer te be kijken. We nemen de proef op de som en voor de groep van zweefvliegen selecteren we 14 soorten die te gebruiken zijn als indicator van een goed bosbeheer. Van deze soorten be sluiten we zoveel mogelijk waarnemingen te verzamelen. Allen hebben larven die in ster vend of dood hout leven, en waren ze tot voor kort niet of bijna niet in onze streek aanwezig. Sommige van deze soorten leven dieper in molm, anderen zitten net achter de schors en er zijn ook larven die in wondvocht leven. Ze leven in het stroompje vloeiend vocht wat uit boomwonden vloeit. Deze dieren zeven de bacteriën uit het wondvocht. Sommige soor ten bewonen rottende wortels. Er zijn zelfs larfjes die hun tehuis hebben in houtstukken die in het water drijven. Het veld onderzoek Door de schrijvers van dit stukje zijn in het voorjaar van 2009 een reeks bossen en bos jes bezocht, waarbij heel gericht naar deze 14 soorten is gezocht. Het bleek erg plezierig te zijn om aan dit onderzoekje te werken. Meestal werden tijdens mooie voorjaarsdagen 1 a 3 bosjes per dagdeel bezocht. Altijd wer den daarbij vooral houtstapels en dode en verzwakte stammen bekeken, naast bosran den met bloeiende struiken als wilgen en mei doorns. In een groot aantal bosjes werd bij houtstapels vrij snel al de eerste soorten ge vonden. In eerste instantie werden van alle soorten de eerste exemplaren gevangen, vooral om ze zeker te kunnen determineren. Maar al snel bleken we enkele voorheen als bijzonder beschouwde soorten als betrekkelijk gewoon te gaan ervaren. Daardoor verander de ons vanggedrag in uitgebreide fotosessies. Naast de resultaten van de inventarisatie in het voorjaar van 2009, zijn de gegevens van eerdere vondsten uit ons databestand opge dist. De resultaten hiervan zijn in onderstaan de tabellen samengevat. Waar hieronder over waarnemingen wordt gesproken, wordt daar mee een waarneming van één of meerdere exemplaren bedoeld. Bespreking van de resultaten Het blijkt dat bij gericht zoeken deze soorten goed op te sporen zijn. Er vindt op dit moment een opmerkelijk significante en snelle en toename plaats van soorten uit deze ecologische groep. De sterkste toename vindt plaats in Oost Zeeuws-Vlaanderen, met name op het dek- zand. In het oosten zijn veel meer kleine bos jes te vinden en een aantal grotere boscom- plexen. In het bosarme West Zeeuws- Vlaanderen is de toename veel minder duide lijk. Ook buiten bossen zijn deze zweefvliegen aangetroffen, weliswaar in veel lagere dicht heden. Normale fopblaaskop Foto: Lucien Calle

de Steltkluut | 2009 | | pagina 11