^S) Aantal waarnemingen van Molmbewonende Zweefvliegen In Zeeuws-Vlaanderen Figuur 3, Totaal aantal waarnemingen van aan kwijnend of dood hout gebonden zweefvliegen in Zeeuws-Vlaanderen in de verschillende perioden. 50 40 30 20 10 0 <1990 1990-2000 2001-2009 Onderzoek 2009 Discussie De veel intensievere zoekinspanning in 2009 dan in de jaren ervoor, kunnen de indruk wekken van een waarnemingseffect. De spec taculaire toename in de periode 2001-2009 en van ook de "toevallige" waarnemingen in 2009 buiten dit onderzoek om, bevestigen de indruk dat er op dit moment daadwerkelijk een snelle uitbreiding plaats vindt. In 2009 werden alleen al 4 nieuwe molm bewonende soorten voor Zeeland ontdekt: de Dennensapzweefvlieg, Populierenwoudzever, Hommelwoudzwever en de Gevlekte gouden bladloper. Het lijkt aannemelijk dat bij een wat uitgebreidere en nog gerichter zoekinspan ning nog veel meer aan dood hout gebonden soorten kunnen worden gevonden. De toename is niet alleen te verklaren door het verbeterde bosbeheer. Ook de kli- maatopwarming lijkt een rol te spelen. Het areaal van sommige soorten bereikt zijn noordgrens in België. Deze soorten zien nu kans om zich uit te breiden in noordelijke rich ting. Daarbovenop komt de barrièrewerking van de Westerschelde. De toename lijkt in Zeeuws-Vlaanderen immers veel sneller te gaan dan in Noord Zeeland. Maar de belangrijkste conclusie is toch dat het verbeterde bosbeheer voor deze dieren nu dus duidelijk zijn vruchten begint af te werpen. De toename is positief nieuws, niet alleen in ecologische zin. De grotere diversiteit aan deze vaak uitzonderlijk fraaie vliegen maakt het voor de insectenliefhebber ook een stuk leuker. We hebben het voornemen om in de toekomst nog wat systematischer naar deze soorten te zoeken. Daarbij zou het mooi zijn als ook in de rest van onze provincie enthou siaste insectenliefhebbers deze ontwikkelin gen in kaart brengen. 10

de Steltkluut | 2009 | | pagina 12