en ovale poelslak (s.l.). Later bleken in het meegenomen materiaal ook moeraspoelslak en slaapslak aanwezig te zijn. Die slakkenge- meenschap duidde op hooguit zwak-brak wa ter. We hadden eigenlijk wat meer zout in het water verwacht, gelet op de ligging bij de zee dijk. De hydrologie van dit plasje zit blijkbaar anders in elkaar. Het is overigens jammer dat we geen mogelijkheid meer hadden voor een monstername in de watergang, die wat ver derop door het moeras liep. Het had mis schien toch weer een ander resultaat opgele verd. De wens om even naar het kanaal te gaan voor een monstername was de laatste actie van die middag. In het kanaal leeft de brakwa termossel. Voorbij de schutsluis konden we gemakkelijk bij het water komen. Het flauwe talud had een glooiing, die vermoedelijk niet al te lang geleden met bitumen was overgoten. Onder de waterlijn was alleen een dun laagje algen aanwezig, hetgeen duidde op een arme levensgemeenschap. Met de keukenzeef was hier niets op te vissen en van aangehechte brakwatermossels was geen sprake. We had den geen kennis van de leefomstandigheden van de brakwatermossel. Vermoedelijk had den we in een dieper deel moeten vissen met een zeef aan een lange stok. Daarmee had den we het min of meer gehad. Niet geplaagd door afnemend enthousiasme ging de zeef nog even in het slootje langs de drukke weg over de sluizen. Veel rietstengels en ondiep water, op voorhand zagen we die poging al mislukken. Er was dan ook nauwelijks teleur stelling te bemerken bij het blikken in een lege zeef. Terugkerend naar de bushalte liepen we over grasland met een vrij schrale vegetatie, gedomineerd door het geel van bloeiende rolklaver. Er stonden twee orchideeën, die we ondeskundig tot de 'handekenskruiden' re kenden. Ingeklemd tussen infrastructuur was er hoe dan ook toch nog ruimte voor natuur. Slot Met 15 levende soorten en één dode soort is het resultaat aan de magere kant. De kleine groep zoekers en de ongunstige weersom standigheden zullen daar wat mee te maken hebben. Verder vonden we weinig voorwer pen waaronder slakken een goede schuilplek zoeken, zoals stamhout, stenen en groter afval. Het vinden van slechts twee soorten naaktslakken is mede daardoor echt te wei nig. De vele heesterslakken en (lege) duin slakken waren de leuke vondsten op die mid dag, al is dat voornamelijk om reden van de mooie huisjes. Geen van de slakken op de lijst is van speciale betekenis voor de natuur bescherming. Literatuur: Boesveld, A., 2005. Inventarisatie van de landslakken van de Zeeuwse kust, met na druk op de nauwe korfslak. - EIS Nederland, Leiden. Wilderom, M.H., 1973. Tussen Afsluitdammen en Deltadijken, IV: Zeewsch Vlaanderen. - Uitgave in eigen beheer, Vlissingen. 18

de Steltkluut | 2009 | | pagina 20