Hoe hard loopt een fazanthaan? Door: Ed Steijns levend levend dood dood juv ad juv ad land: huisjesslakken Aegopinella nitidula Bruine blinkslak 7 1 Arianta arbustorum Heesterslak >40 Cepaea nemoralis Gewone tuinslak 3 Cernuella virgata Bolle duinslak 8 5 Cochlicopa lubrica Glanzende agaathoren 5 3 1 1 Monacha cantiana Grote karthuizerslak 2 Succinea obtonga Langwerpige barnsteen slak 3 Succinea putris Gewone bamsteenslak 2 Trichia hispid a Haarslak 42 1 Vitrina pellucida Doorschijnende glasslak 3 2 land: naaktslakken Arion ater Grote wegslak >25 1 Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 1 water: huisjesslakken Aplexa hypnorum Slaapslak 2 Potamopyrgus antipo- darum Jenkins' waterhoren 15 10 1 Radix ovata/ peregra Ovale poelslak s.l. 6 Stagnicola palustris s.l. Moeraspoelslak s.l. 1 Hoe hard kan een mannetjesfazant lopen? Ik heb er nog nooit bij stilgestaan welke snelheid een fazant tijdens het lopen kan bereiken. Tot ik op zondagvoormiddag 10 mei over de Ha- vendijk bij Terhole fietste. Rechts van de dijk lag een blok bieten, waarvan de plantjes on geveer tien centimeter hoog waren. In een van de dichtst bij liggende rijnen zette een fazanthaan het op een lopen in dezelfde richt ing waarin ik fietste. Met naar voor gestrekte nek rende hij tussen twee rijtjes bieten door om aan zijn 'belager' te ontkomen. Ik reed gelijk op met hem en keek op mijn fietscom puter. Die gaf 22 kilometer per uur aan. De fazant hield de wedstrijd zo'n twintig tot 25 meter vol, om dan plotseling te stoppen. De vraag blijft: is 22 kilometer per uur voor een fazant hard of niet? Wie heeft daar ervaring mee? Dat ik dezelfde voormiddag ook nog een koekoek hoorde roepen en er zelfs aan de Brug van Nummer Acht bij het Groot Eiland een zag vliegen, was mooi meegenomen. Ed Steijns, Kloosterzande. 19

de Steltkluut | 2009 | | pagina 21