Excursie Noordelijke Delta, 7 februari 2009 Verslag door Bram Vroegindeweij Excursieleider Kees Rijk, belde me met de vraag of we de excursie, gezien de slechte weersvoorspellingen wel door moesten laten gaan. Na wat overleg en een kijkje op buienradar werd besloten het er toch maar op te wagen, wat gelukkig heel goed uitpakte. Tussen twee depressies in, hebben we een prachtige dag beleefd, die begon in het nog in ontwikkeling zijnde Plan Tureluur op Schou wen Duiveland. Plan Tureluur is een deelpro ject van het Nationaal Park Oosterschelde. In dit schitterende natte natuurgebied moch ten we ons vergapen aan de prachtige Zeeuwse Juchten, een overweldigende hoe veelheid vogels en een kleurenpalet van mos sen en varens op het gedeeltelijk geasfalteer de dijktalud. We konden genieten van grote groepen Brandganzen, in totaal telden we rond de 8000 Brandganzen en veel Brilduikers in de inlagen, talrijke Smienten, Slobeenden, Kluten en andere steltlopers. In de Prunjepolder had den we het geluk nog een Slechtvalk te spot ten, grote groepen Bonte Strandlopers en Rotganzen, tevens een aantal Nonnetjes. Wat een weelde, als je dit op een winterse zater dag mag beleven. Dan denk ik weieens aan deze uitspraak, van de schrijver Hans Dorres- tijn; Als je als mens werkelijk gelukkig wilt worden moet je vogels gaan kijken. In ons gezelschap bestaande uit Kees, Jaap, Piet, Eddy, Henk, Carlos, Ronnie, Carlo, Marc en ondergetekende bleken een paar fanatieke fotografen te zitten. Carlos was de hele dag in de weer met zijn pas verworven camera, hij heeft tig plaatjes geschoten en liet ons steeds, met het nodige enthousiasme, zien wat er nu weer voor moois op het digitale apparaatje stond. Na al dit moois, reden we door naar de Brou- wersdam, dit is al sinds jaren een van de bes te plaatsen in Nederland om watervogels te spotten en te fotograferen. Op de Brouwers- dam aangekomen, even tijd voor een hapje en een kopje soep, ervaringen uitwisselen over de afgelopen morgen en dat allemaal in de behaaglijke warmte van een op hout ge stookte kachel in een strandtent, waar kom je zoiets tegen, precies, op de Brouwersdam. Na deze gezellige lunch, weer de Brouwers- dam op om daar ons geluk te beproeven. Mare, bij wie ik in de auto zat, gaf al snel te kennen datje de Noordzee af moet zoeken met de telescoop en dat bleek inderdaad zo te zijn, zo zagen we, al dobberend en duikend, Brilduikers in grote aantallen, Kuifduikers, Middelste Zaagbekken, Roodkeelduikers (27) en een grijze zeehond, Jaap die over een super telescoop beschikt, telde op de zand banken in deze voordelta nog even 50 zee honden SPEC want op zo, n afstand kon hij toch net niet bepalen of het nu gewone dan wel grijze zeehonden waren. Dan werd er weer een Grote Stern en Roodhalsfuut waar genomen. Henk telde maar liefst, zij het wel op een behoorlijke afstand 2100 Eidereenden, zelf kreeg ik er maar 2 in de kijker, maar ja die zaten dan ook op maar ongeveer 100 meter van de kant, vandaar in het bijgevoegde lijstje een aantal van 2102 Eidereenden. Kortom we beleefden met een fijne groep een geweldige dag, eentje om met plezier aan terug te den ken. 20

de Steltkluut | 2009 | | pagina 22