is geen bak met water Een Zeeuwse kreek Door Franklin L. L. Tombeur U heeft internet? Kijk dan voor de aardigheid eens op Google Earth en zoom in op de kreek van Canisvliet bij Westdorpe. De beelden zijn wel drie, vier jaar oud. Houd het beeld van de noordwestelijke en zuidoostelijke oever van de kreek vast. Spoed je daarna naar Ca nisvliet en zoek het verschil. Op enkele snip pers na, zijn anno 2009 nagenoeg alle riet kragen verdwenen! Ik citeer uit 1961"Het is een zeer platte, laag gelegen, niet al te grote kreek, met langs de oostzijde een op vele plaatsen ondoordringba re rietkraag en langs de westelijke kant een drassig weidestrand. (van den Steen; 1961; Een belangrijke vo gelpleisterplaats in Zeeuws-Vlaanderen- HET CANESVLIET; Himantopus n° 6 mei 1961) Ik citeer uit 2008 :"Deze kreken worden ge kenmerkt door een bijzondere plantengroei langs de relatief ondiepe kreken met geleide lijk oplopende oevers. Typerend voor de kre ken in Zeeuws-Vlaanderen zijn de forse riet kragen en uitgestrekte rietvelden. Daarmee vormen ze belangrijke broedgebieden voor moerasvogels..." (http://provincie.zeeland.nI/milieu_natuur/n atura2000/kreken) De laatste auteur heeft wellicht niet de moeite genomen om de schamele resten rietpollen aan Canisvliet te komen bekijken anders zou hij dit zeker niet op deze manier hebben om schreven. Verdwijnende rietkragen. Is het een geleide lijk proces of is dit een echte omslag? Pas in Canisvliet, gezien vanaf de Vissersverkorting; smalle rietkragen langs een diepe, dichtge vroren kreek, 6 januari 2009. Foto: Peter Maas

de Steltkluut | 2009 | | pagina 8