T STekkerTJ WEZEL OF HERMELIJN Soms rij je in het donker in de auto en zie je ineens iets snel de weg oversteken. Dat gaat dan zo snel dat ik niet kan zien welk diertje het is. Pas geleden lag er zo'n diertje dood in onze schuur. Toen kon ik het natuurlijk eens goed bekijken. Een wezeltje dacht ik. Maar ik twijfelde toch een beetje dus heb ik het opgezocht op internet. Als je dat doet dan zie je dat een wezel en een hermelijn erg veel op elkaar lijken. Ik kwam zelf een keer dezelfde foto van het diertje tegen op een site over wezels en op een site over hermelijnen. Het grootste verschil tussen die twee is de staart. Die van de wezel is kort en die van de hermelijn is langer en heeft een "pluimpje" aan het einde. Ach je moet het maar weten. Een wezel is een roofdiertje. Het eet bijvoorbeeld vogels, konijnen, muizen en eieren. Hij is bruin met een witte buik en vaak ook witte voetjes. Wezels die in Nederland leven houden in de winter dezelfde kleur (soms iets lichter). Dat snap ik wel want de kleur is natuurlijk een schutkleur. Een schutkleur moet een dier beschermen tegen vijanden, en hoeveel dagen per jaar is Nederland nou wit In het hoge noorden worden ze wel wit. Een wezel is een smal diertje en kan als hij jaagt meestal ook de holletjes is. Jammer voor de muis natuurlijk want die vlucht bij gevaar gauw zijn hol in en denkt gelukt ik ben veilig Nou niet dus: een wezel kan er vaak gewoon in. Hij voorste deel lijkt eigenlijk ook wel erg op een muis. In België noemen ze hem "muishond". Een wezel moet elke dag eten, anders sterft hij door verhongering. In Nederland gaan veel wezels dood door vergif, verkeer, honger en natuurlijke vijan den. Ik denk dat deze wezel de pech heeft gehad om kennis te maken met Shiva, onze poes, of met de kerkuilen in de schuur natuurlijke vijanden dus.

de Steltkluut | 2009 | | pagina 17