Slakkeninventarisatie boerenerf Zaamslag Door: Harry Raad Slakkenwerkgroep KNNV Afd. Bevelanden, rapport nr. 80, d.d. 27-3- 2009 Op 24-3-2009 bezocht de Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden een boeren erf/huiskavel te Zaamslag (km-hok 52-370). Het slakkenwerk werd verricht door Barry Pel, Jaap Woets en ondergetekende. José Der- mout sloot zich bij de groep aan voor een kennismaking met het slakkenwerk De locatie Het inventarisatiewerk vond plaats aan de noordzijde van het dorp Zaamslag, op het huiskavel van de familie Dekker-van Hoeve, Polderstraat 60. Het kavel bestaat uit een lange oprijlaan, die toegang geeft tot een boe renhuis en een losstaande bakstenen schuur. Dit complex 'Arbeid adelt' is vermoedelijk al van vóór 1856, gelet op de aanwezigheid van dergelijke bebouwing op een topografische kaart uit dat jaar. Er is tevens een moderne schuur aanwezig, op een plek waar al eerder een opstal was. Op het erf is een grote poel te vinden, die ooit voor het drenken van vee diende. De oude knotwilgen rond de poel krij gen niet meer het traditionele onderhoud, waardoor het water in de vegetatieperiode sterk beschaduwd wordt. Achter de opstallen ligt een laagstamboomgaard, die grotendeels omgeven is door een elzenscherm. Aan de zuidzijde ligt de boomgaard tegen de nieuw bouw van het dorp, alhier de achtertuinen van de huizen aan de Gerard van de Nissestraat. Aan de noordzijde ligt een strook 'reliëfrijk grasland' en een nieuwe omleiding van de provinciale weg N61Rond de hiervoor ge noemde oprijlaan ligt grasland van het type 'raaigrasweide' (Mooij, 1986). De locatie ligt in de Zaamslag Polder, een bedijking uit 1650. Ter plaatse is sprake van een overgang tussen jonge schorgronden aan de oostzijde en een jonge kreekopvulling ter hoogte van of westelijk van de Polderweg. Het gaat om zeekleigronden, waarin de kalk nog volop aanwezig zal zijn. Bodemkundige de tails zijn verder niet nagegaan. Er is in dit ge bied sprake van zoet grondwater tot op grote re diepte 5m) (DMW, 1993). De beschrijving van de situatie laat zien dat er voor de slakkenpopulaties sprake is van een langdurige ontwikkeling, onder gunstige bodemomstandigheden (kalk) en de beschik baarheid van zoet water. Ontvangst De werkgroepleden verzamelden op het erf tussen de opstallen van het boerderijcomplex, waar ze hartelijk werden ontvangen door Cees en Liesbeth Dekker - van Hoeve. We vernamen van hen een en ander over de his torie van het bedrijf en over de huidige activi teiten. Cees is als fruitteler nog immer actief na zijn vijfenzestigste, maar bouwt inmiddels wel geleidelijk af. We zien achter de opstallen een strook met laagstamfruit in dubbele rijen. Bij de grote schuur, opgezet met de hier zo kenmerkende rode baksteen, zien we de forse poel, die door Cees als de paardenpoel wordt aangeduid. Na met Liesbeth de tijd van de koffie te hebben afgesproken, zetten we ons op het slakkenwerk. Ze vroeg zich toch nog af of we er wat zouden aantreffen. Bij elzensingel en bebouwing De eerste slakken werden gezocht bij de el zensingel, in een wat rommelig hoekje met vermolmd hout van ooit omgevallen bomen. Het keren van het hout leverde al snel wat slakken op, die we herkenden als zuidelijke akkerslak en boerenknoopje. Het kwam hier niet tot andere ontdekkingen, zodat we bij een bult opgeworpen aarde een nieuwe poging waagden. Deze plek ter grootte van een tien tal vierkante meter was begroeid met op gaand houtig gewas, bramen en klimop. Open, beschaduwde stukken met veel strooi sel van takken leverden een interessante 29

de Steltkluut | 2009 | | pagina 31