soort als de grote clausilia, met daarnaast veel oude huisjes van de bruine blinkslak en van die soort ook springlevend, jong spul. Vervolgens doken ook tuinslak en segrijnslak op. Verder was de glanzende agaathoren hier met veel jonkies vertegenwoordigd, zo bleek later uit een meegenomen strooiselmonster. Aan de zonbeschenen zijde vond Barry de eerste behaarde slakken en een enkele jacht horenslak. Het was een drogere, met gras begroeide steile kant. Het ook hier verzamel de bodemmateriaal bevatte een leeg huisje van de dwerg-korfslak, een Rode-Lijstsoort. Wel levend waren de langwerpige barnsteen slak, kleine kristalslak en slanke dwergslak. Ondertussen maakte José vele macrofoto's van de slakken om wat soortenkennis op te bouwen. Een nieuwe bron van slakken werd door Barry ontdekt naast de moderne schuur, op een plek waar veel dakwater via een pijp de grond bereikte. Onder wat rondslingerende tegels en restanten van plastic was een lading naaktslakken te vinden. Hier noteerden we de soorten gevlekte akkerslak en grote aardslak als nieuwkomers op de soortenlijst. Het was grappig om te zien dat een tegel vooral veel zuidelijke akkerslak bevatte, terwijl een stuk pvc rijk bezet was met behaarde slak. Paardenpoel Er zijn beslist wat soorten onbenoemd geble ven, wat de bijgevoegde lijst weer goedmaakt. We keken uit naar soorten uit andere biotopen en kozen voor de oude drenkpoel voor het vee. Daar bleek Jaap al bezig te zijn geweest, eigenlijk zonder resultaat. Hij had wat platwor- men en bloedzuigers waargenomen en kwam met een oud huisje van een agaathoren aan zetten. De poel bevatte nauwelijks waterplan ten, enkel wat klein kroos. Het water lag vol met takken van de knotwilgen, met verder een laag rottend blad op de bodem van de poel. Dat alles was goed voor een zuurstofarm mili eu en vermoedelijk lieten de slakken het daar om afweten. De meegenomen bagger liet slechts een enkel levend tractorwieltje zien. 30

de Steltkluut | 2009 | | pagina 32