Waarnemingen november 2008 tot en met februari 2009 Door: Marcel Capello Allereerst wil ik alle waarnemers wederom bedanken voor de moeite die zij genomen hebben om hun gegevens aan mij door te geven. Mocht u uw waarneming missen, denk dan niet dat deze wordt weggegooid, deze zullen worden opgeslagen in het archief van De Steltkluut, voor evt. toekomstig gebruik. Dit overzicht pleegt niet de pretentie te hebben volledig te zijn, het geeft slechts een idee van wat in de regio is gezien. Meldingen die na 14-09-2009 door mij werden ontvangen, zijn niet in onderstaand overzicht verwerkt. Uw meldingen kunt u sturen naar waarneminq@steltkluut.nl; of naar mijn huis adres: Marollenoord 2 - 4553 CP Philippine. Indien u op regelmatige basis waarnemingen doorstuurt, mag ik u dan vriendelijk verzoeken deze liefst maandelijks in te zenden? Ik zou u graag willen verzoeken om uw waarnemingen zo gedetailleerd mogelijk door te geven, zoals opgave van datum, aantal, leeftijd, geslacht, ter plaatse of overtrekkend en dergelijke. Waarnemingen, ingevoerd op de internetsites "www.waarneming.nl"; "www.trektellen.nl" en "www.saeftinghe.be" worden eveneens nage lopen. De e-mailgroep "DeltaVogelNet" werd tevens gevolgd. De waarnemingen zijn ge daan in de regio Midden en Oost Zeeuws- Vlaanderen (vanaf grofweg het Paulinaschor tot en met Saeftinghe). Opvallendheden van deze periode: Enkele bijzonderheden deze periode; twee Taiqariet- qanzen; één Dwerqqans; één late Bosruiter; één winterse Blauwborst; één Woestiintapuit; twee Buidelmezen; één Klapekster; één Rus sische Kauw; minstens 36 Fraters en vijf Grauwe Gorzen. Futen tot en met eenden: Een Roodkeel- duikerwerd op 19-12 in Saeftinghe waarge nomen (MB). Roerdompen werden deze peri ode waargenomen in de volgende gebieden: Axelse Kreek; Zwartenhoek; Achterste Kreek; Plasjes Westerscheldetunnel; Pereboomse Gat; Groot Eiland en Saeftinghe. Totaal mini maal 7 exemplaren (div. wrns.). Een maxi mum van 6 Grote Zilverreigers werd op 17- 01 in Braakman Noord geteld (HC). Tevens waren er diverse meldingen uit andere gebie den, waaronder uiteraard Saeftinghe. Ooie vaars werden in november, december en februari gezien, in totaal ging het minimaal om 15 vogels, opvallend was dat alle waarnemin gen kwamen uit de gemeente Hulst, max. 6 vogels bij elkaar op 28-02 te Hulst (ET). Op 09-01 werd het Braakmangebied opgesierd door 12 Wilde Zwanen (HC). Op 16-11 werd een Sneeuwgans in Saeftinghe ontdekt (LWT). Op 01-01 werd een (of de) vogel in de Melopolder waargenomen (LWT). Een Dwerggans werd op 24-12 in de Louisapolder ontdekt (MB). Op 15-01 werden twee Taigari- etganzen geclaimd in de Clingepolder (LB). Een zeldzaamheid in westelijk Nederland en dus ook in Z. Vlaanderen (LB). Op 24-11 vlo gen 8 Kleine Rietganzen overTelpost 't Hel legat (=Telpost H.) (MC). Op 02-01 werd een vogel opgemerkt bij Axel (GJ). Op 16-11 werd een maximum aantal van 47351 Grauwe Ganzen in Saeftinghe geteld (LWT). Het aan tal Brandganzen blijft ook in onze regio toe nemen; een maximum van 2533 vogels werd op 18-01 in Saeftinghe geteld (LWT). Een Casarca werd op 20-12 in de Autrichepolder gevonden (RJ). De (of een andere) vogel werd op 29-12 in de St. Pieterspolder gezien (WDS). Krakeenden blijven toenemen in ons wereldje, getuige de volgende maxima; 25-12: 230 Sieperdaschor (MB) en 17-01: 490 in Midden Z.Vlaanderen (incl. 320 Kanaal Gent- Terneuzen op 16-01) (HC). Van de uitermate sierlijke Pijlstaart werden op 16-11 in Saef tinghe 2837 exemplaren genoteerd (LWT). Roofvogels tot en met Sterns: Een zeld zaamheid in de winter in West-Europa betreft de waarneming van een Visarend op 29-12 in

de Steltkluut | 2009 | | pagina 35