BMP Margarethapolder 2009 Door: Cor Sol Vorig jaar hebt u in "De Steltkluut" kunnen lezen dat leden van de Vogelwerkgroep in samenwer king met Staatsbosbeheer voor de eerste keer in het nieuwe natuurgebied Margarethapolder een BMP (Broedvogel Montering Project) hebben uitgevoerd. BMP's hebben alleen nut als deze meerdere, zelf vele, jaren achtereen worden gedaan omdat pas dan de waarnemingen kunnen leiden tot reëel en wetenschappelijk bruikbaar vergelijking materiaal. Vorig jaar heeft u ook de geschiedenis van de Margaretha polder sinds 1742 kunnen lezen zodat we daar nu niet verder op ingaan. Ook dit jaar is er weer een BMP uitgevoerd en het is de bedoeling dit nog vele jaren vol te houden om zoveel mogelijk vergelijking materiaal te kunnen verzamelen. Het rapport dat hier ieder jaar over wordt gemaakt is in eerste instantie bedoeld voor SOVON (Samenwerkende Organisaties Vogel Onderzoek Nederland) en voor Staatsbosbeheer. SOVON omdat deze instantie op een wetenschappelijke manier alle informatie over vogels bin nen Nederland verzameld en verwerkt waardoor heel veel nuttig materiaal beschikbaar komt voor allerlei instanties die daar dan weer hun beleid op af kunnen stemmen waarvan wij dan weer ho pen dat het de vogelstand ten goede komt. Staatsbosbeheer omdat zij de beheerder zijn van de Margarethapolder en dus van deze gege vens gebruik kunnen maken om hun beheer op te kunnen afstemmen. Omdat wij het onderzoek dit jaar dus voor de tweede maal hebben uitgevoerd beschikken we nu ook al een klein beetje over vergelijking materiaal, u zult begrijpen dat pas na vele jaren een goed beeld gaat ontstaan over hoe de vogelstand zich in de Margarethapolder gaat ontwikkelen, maar desalniettemin zien we toch wel verschillen met vorig jaar, zie de bijgaande tabel, er zijn t.o.v. vorig jaar enkele soorten niet meer waargenomen en zijn er andere soorten bijgekomen, gelukkig zijn dat er meer. Ook de tellers, Bram Vroegindeweij, Bert van Broekhoven en Cor Sol hebben dit jaar versterking gekregen van Carlo Emeleer, zodat continuïteit door de "jonkies" Bert en Carlo wel is gewaar borgd als Bram en Cor in de toekomst hun kijker minder gaan gebruiken. Als u de Margarethapolder eens nader wilt bekijken krijgt u hiervoor volop de gelegenheid want Staatsbosbeheer houdt regelmatig interessante excursies omdat het gebied uiteraard normaal niet vrij toegankelijk is. Ook wij als tellers krijgen speciaal toestemming van SBB om voor de BMP het gebied te mogen betreden. Wij voerden dit jaar de tellingen uit op 8 teldagen vanaf 7 maart tot 6 juni, telkens vanaf zonsop gang en dan gedurende 2Ï4 a 3 uur en keerden dan telkens weer met een tevreden gevoel huis waarts, want echt waar de Margarethapolder wordt langzaam aan een prachtig vogelrijk gebied waar iedereen van kan genieten. Wij zouden u willen aanraden dat ook te gaan doen.

de Steltkluut | 2009 | | pagina 12