De 5e Nationale NachtvlinderNacht op 28 augustus 2009 Veel vlinders op smeer en vier nieuwe soorten voor Oost Z.Vlaanderen. Verslag van Joop de Bakker en Eddy Taelman De Vlinderstichting deed weer een oproep om mee te doen aan de Nationale nachtvlindernacht. Veel vlinderwerkgroepen en vlinderliefhebbers gaven daaraan gehoor en daardoor werden er op een kleine 100 locaties in Nederland weer naar nachtvlinders gekeken Zeeland Natuurlijk deden de Zeeuwse vlinderwerkgroepen van de Vlinderstichting ook weer mee. De in sectenwerkgroep van de Steltkluut annex vlinderwerkgroep Zeeuws Vlaanderen (Oost) organi seerde een nachtvlinderexcursie in het bos van de Clinge. Er was een lichtval met laken opge steld en er was een strooproute uitgezet. Weer en bezoek De harde wind nam in de namiddag nog toe en voor de nacht werden ook zware buien voorspeld, dus geen goede om standigheden om te nachtvlinderen. In de namiddag troffen we de voorberei dingen en gingen we de bomen insme ren en hoorden we de wind door de boomkruinen gieren. In het bos onder de bomen viel het nog wel mee met de wind maar met gemengde gevoelens gingen we met tien deelnemers de nacht in. Smeerwerk J Rijnders en J de Bakker foto E. Taelman) Excursie Clinge Na een korte kennismaking en wat determinatiewerk van de lichtvangsten gingen we de smeer- plaatsen controleren. Wat een verrassing. Zoveel vlinders hadden we op smeer nog nooit gevan gen! Op smeer waren 165 vlinders afgekomen en het leverde ook vier extra soorten op t.w.: schijn-piramidevlinder, groente-uil, lijnsnuituil en rode dennenspanner. Zeer groot was het aantal piramidevlinders (104) op verschillende boomsoorten. Stof genoeg voor discussie, want de twee in Nederland voorkomende Amphipyra-soorten zijn zeer moeilijk van elkaar te onderscheiden. Het betreft de piramidevlinder (Amphipyra pyramidea) en de schijn- piramidevlinder (Amphipyra berbera). Alleen genitaal onderzoek kan 100% zekerheid bieden, maar daarbij moeten de vlinders gedood worden en dat heeft absoluut niet onze voorkeur. Ver schillende auteurs uit diverse landen hebben getracht de kenmerken te beschrijven. Veel be- 21

de Steltkluut | 2009 | | pagina 23