Vier monumentale kastanjes gespaard Door: Luud Persijn. Door gegronde bezwaren van de Bomens- tichting en omwonenden zijn 4 van de 18 paardenkastanjes aan 't Zand te Koewacht gespaard. De aanleg van het vrijliggend fietspad van Koewacht naar Nieuwe Molen was voor de gemeente Terneuzen aanleiding om de condi tie van kastanjes te laten onderzoeken. De uitkomst van het onderzoek was alarme rend: conditie van de bomen was matig tot zeer slecht, daarbij werd de aanbeveling ge daan alle 18 kastanjes te kappen en te ver vangen door nieuwe bomen. De gemeente stelde daarom de dorpsraad van Koewacht voor: om, gezien de algemene slechte toestand van de bomen deze te rooien en te vervangen door platanen, lindes, rode- beuk of amerikaanse eik. Tijdens de dorpsraadvergadering van maart 2009 werd gekozen voor platanen, omdat deze dan zouden aansluiten bij de reeds aan wezige platanen. Echter na de publicatie van de kapvergun- ning vroegen wakkere omwonenden zich af of het wel nodig was om alle kastanjes te rooien, ze waren tenslotte niet allemaal doodziek. Daarop is de Bomenstichting, met name Ro nald Schra ingeschakeld om de conditie van de matige gezonde bomen aan een tweede onderzoek te onderwerpen. Na een gedegen onderzoek bleken deze in een voldoende tot goede conditie te verkeren met een levensverwachting van nog vele 10- tallen jaren, mits bij de aanleg van het fiets pad enkele wortelbeschermende maatregelen zouden worden getroffen. Met dit onderzoeksresultaat als basis hebben de Bomenstichting en vele 10-tallen omwo nenden en sympathisanten bezwaar aangete kend tegen de kap van de vier in voldoende tot goede conditie verkerende kastanjes. Tijdens een hoorzitting op 8 juli 2009 waarop de Bomenstichting zijn bezwaar heeft toege licht bleek ook het merendeel van de aanwe zigen voor behoud van deze 4 beeldbepalen de bomen. Op 24 juli 2009 heeft de gemeente beslist om aan de bezwaren tegemoet te komen en de 4 paardenkastanjes te sparen. Hoera Namens de 4 ca. 120 jaar oude reuzen be dankt. Les uit deze zaak: Kritisch zijn en goede ar gumenten leveren soms ook wat op. Luud Persijn Lid van de planologie werkgroep van de Stelt- kluut. ZIE FOTO'S VOLGENDE PAGINA 27

de Steltkluut | 2009 | | pagina 29