Struweelbos en ruigte Achter het hek bij de groevewand is een laag bos en struweel met een woeste ondergroei van brandnetels; een kenmerkende vegeta tie voor een voormalige stort. De invloed van die begroeiing op de slakkenfauna was bij het hek al goed te merken. Met gemak waren er vele behaarde slakken en geribde jachthorenslakken op te rapen. Op de voormalige stort was net onderzoek verricht naar verontreinigingen in verband met een mogelijke sanering en daarom wa ren er sleuven gegraven. Een enkele kleine akkerslak onder hout en een grote aardslak tussen de schors van een stobbe waren het 'uitbundige' resultaat. Onder de grote vlonder op het gras zaten ongelooflijk veel clausilia's. Helaas geen an dere soorten, mogelijk waren de naaktslak- ken in de vele gangetjes en holten wegge doken en was clausilia de enige grote soort met een huisje. Het bos leverde geen nieuwe soorten op, toch moet wederom de duidelijke aanwe zigheid van grote clausilia, grote glansslak en slanke agaathorens genoemd worden. Samenvattend De slakkenlijst van de groeve laat 18 soor ten zien, waaronder 7 soorten met hooguit een paar lege huisjes. Slakken van kalkrijke, open plaatsen zijn niet aangetroffen op een enkele verdwaalde duinslak en kartuizer slak na. De slakken van Nieuw-Namen zijn min of meer algemeen en weinig kenmer kend, alleen de flinke populatie clausilia's is opmerkelijk. Literatuur: Swiers, R.J., 2001. 'Tijdperken der voorwe reld'. De Meester van der Heijden-groeve in Nieuw-Namen. -Stichting Natuur- en Recre atieinformatie. Harry Raad Soortenlijst mollusken Meester van der Heijden-groeve, Nieuw-Namen levend levend dood dood juv ad juv ad land: huisjesslakken Balea bipiicata* 2 2 1 7 Cernuella sp. Grote clausilia 1 Cochlicopo lubricella Duinslak 7 2 8 4 Discus rotundatus Helix aspersa Monacha contiana Nesovitrea hammonis Oxychilus draparnaudi Punctum pygmaeum Succinea oblonga Slanke agaathoren Boerenknoopje Segrijnslak Grote kartuizerslak Ammonshorentje Dwergpuntje Langwerpige barnsteenslak J 9 3 1 7 1 2 1 1 1 1 1 Trichia hispida Haarslak 7 9 6 3 Vallonia costata Geribde jachthorenslak 1 2 1 7 Vallonia excentrica Scheve jachthorenslak 1 land: naaktslakken Arion ater Grote wegslak 1 Arion hortensis s.l. Zwarte wegslak s.l. 1 Deroceras laeve Kleine akkerslak 2 2 Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 7 1 Limax maximus Grote aardslak (Tijgerslak) 1 1 Opmerkingen: Clausilia kwam talrijk voor, de cijfers duiden slechts op meegenomen en gecontroleerde exemplaren. Het enige levende exemplaar van de kartuizerslak is buiten het SBB-terrein gevonden.

de Steltkluut | 2010 | | pagina 19