I cö Bijzondere zoutplant in het Blikken Weitje Het Blikken Weitje vlak bij Hoek is één van de oudste natuurreservaten uit onze streek. Van oudsher is het een bekende groeiplaats van Gesteelde zoutmelde (Atriplex pedun- culata). Recente waarnemingen waren echter niet bekend. Dit jaar bleek deze soort nog altijd voor te komen in dit kleine natuur gebiedje. Enkele honderden exemplaren groeiden op kale stukjes grond. Het Blikken Weitje wordt gekenmerkt door een zeer zilte kwel. Gesteelde zoutmelde staat bekend als één van de landelijk meest zeldzame zout plant waar op dit moment maar enkele groeiplaatsen in Nederland van bekend zijn. Nieuwe soort bij Graauw Dhr. K. de Jong uit Clinge maakte ons at tent op het voorkomen van Rankende dui- venkervel (Fumaria capreolata). Voor zover bekend een soort die nooit eerder in onze regio was waargenomen. Het lijkt erop dat deze soort landelijk aan het uitbreiden is en kan gevonden worden op beschaduwde grond of in moestuinen. In Graauw groeide de soort uitbundig in een betegeld achter tuintje. Natura 2000 en het Kruipend moerasscherm Natura 2000 is een stelsel van natuurgebieden die op Europees niveau een bijzondere be scherming genieten. In Zeeuws Vlaanderen zijn (naast de Westerschelde), drie kreken aangewezen: Groote Gat in Oostburg, De Vogelkreek bij Hengstdijk en Canisvliet bij Sas van Gent. Deze bijzondere status danken zij aan het voorkomen van slechts één planten soort, namelijk het Kruipend moerasscherm (Apium repens). Het is een soort die in zijn totale verspreidingsgebied als zeldzaam te boek staat. De drie kreken in Zeeuws Vlaanderen herbergen een vrij stabiele populatie, waarvan die bij Canisvliet momenteel de grootste is. De kleine bloeischermpjes komen pas in de nazomer te voorschijn. Zwaardrus in Hulst In 1983 werd er in een bermsloot ten zuiden van Hulst een bijzondere plantensoort ge vonden: Zwaardrus (Juncus ensifolius). Het is een soort van vochtige, vrij schrale grond en komt oorspronkelijk uit Noord-Amerika. Er zijn maar enkele groeiplaatsen in Neder land bekend. Anno 2009 bleek de soort nog steeds op deze plaats voor te komen en had zich zo te zien ook uitgebreid. De groei plaats strekt uit over een aantal tientallen meters. Tekst en foto's: Peter Maas

de Steltkluut | 2010 | | pagina 21